Średnia cena nieruchomości w zestawieniu „TOP 15” to 5,9 miliona złotych, choć ta najdroższa wyceniona jest na około 20 milionów.

Trzypoziomowy apartament z panoramą stolicy widzianą z wysokości prawie 200 metrów nad ziemią czy prestiżowa rezydencja w spokojnej i zielonej enklawie niedaleko centrum – to dwie z najdroższych propozycji jakie dla zamożnych klientów mają stołeczni deweloperzy.

W wyniku kryzysu podaż największych mieszkań spadła. Deweloperzy koncentrując się na najtańszym segmencie rynku ograniczyli liczbę wprowadzanych do sprzedaży dużych mieszkań. W stolicy pod koniec 2009 roku mieszkania o powierzchni przynajmniej 100 m kw. stanowiły prawie 18% ofert na rynku pierwotnym. Dziś jest to już 14% ofert.

Reklama

Ceny nowych nieruchomości luksusowych wydają się być oderwane od trendów panujących w segmencie popularnym. Do takiego wniosku może prowadzić analiza oferty najdroższych nieruchomości mieszkaniowych oferowanych przez deweloperów. Zestawienie takich nieruchomości przygotowały Lion’s House i Home Broker. Zaczynamy od rynku warszawskiego. W kolejnych edycjach rankingu przyjrzymy się najdroższym nieruchomościom w innych miastach Polski.
W Warszawie 15 najdroższych ofert ma przeciętną cenę 5,9 mln zł. W zestawieniu znalazło się 14 apartamentów i jedna willa. Najtańsze nieruchomości kosztują ponad 4 miliony. W praktyce nowych nieruchomości osiągających wyższe ceny jest w stolicy więcej, ponieważ w przypadku najdroższych ofert deweloperzy często nie godzą się na upublicznianie cen, co nie pozwoliło na ujęcie wszystkich ofert w rankingu.

Najdroższy apartament w chmurach

Zestawienie otwiera głośny adres – Złota 44. Właśnie tam powstaje najwyższy budynek mieszkalny stolicy. Wieżowiec o wysokości 192 metrów położony jest w ścisłym centrum i sąsiaduje z Pałacem Kultury i Nauki. Za około 20 milionów złotych można zostać właścicielem trzykondygnacyjnego penthouse’u w najwyższej części „żagla”. Cały lokal ma ponad 370 m kw. Składa się na niego blisko-95 metrowy salon o wysokości prawie 6 metrów, trzy sypialnie, cztery łazienki, taras i gabinet w najwyższej części wieży – choć aranżację pomieszczeń nowy nabywca będzie mógł z dużą dowolnością zmieniać. Imponujące przeszklenia pozwalają podziwiać panoramę stolicy z większości pokoi.

Prestiż i spokój blisko centrum

Kolejna cenowa półka to propozycja dla nabywcy o zupełnie innym profilu i potrzebach. Chodzi o kameralny projekt luksusowych willi. Nie są one położone w ścisłym centrum, ale relatywnie niedaleko od niego – na terenie stołecznego Mokotowa. Villa Roma – bo o tę inwestycję chodzi – to dwie rezydencje o powierzchni po 520 m kw., zaprojektowane w stylu nawiązującym do architektury pałacu na wodzie. Cena ofertowa to 9 milionów złotych. Jest to oferta dla osób zamożnych, które szukają luksusu, ale ceniąc sobie spokój, wygodę i domowe zacisze, chcą też korzystać z dodatkowych możliwości, jakie daje własny ogród.

Taras jak mieszkanie

Także na Mokotowie na nabywcę czeka siedmiopokojowy apartament na 6 piętrze w jednym z budynków osiedla Kameralne Rezydencje Parkowe. Jest to projekt realizowany bardzo blisko centrum - w sąsiedztwie Pól Mokotowskich. Sam lokal ma dwa poziomy i powierzchnię ponad 300 m kw. To jednak nie wszystko. Do apartamentu przynależą też dwa tarasy. Jeden z nich ma 60 metrów, a drugi 180. Cena ofertowa to 6,8 mln zł, czyli 22,5 tys. zł za metr.

W starych murach nowy luksus

Jeśli ktoś woli kamienice z klimatem, rozwiązaniem może być odrestaurowany i zmodernizowany budynek z 1895 roku położony w Śródmieściu przy ulicy Mokotowskiej. Można tam nabyć penthouse o powierzchni 254 m kw. z ponad 80-metrowym tarasem z widokiem na Warszawę. Pomieszczenia mają wysokość ok. 3 metrów. Cena ofertowa to niecałe 5,1 milionów, czyli 20 tys. zł za metr.

4 miliony, czyli najtańszy z najdroższych

W zestawieniu Lion’s House i Home Broker pojawia się także spora grupa aż 7 z 24 apartamentów znajdujących się w inwestycji Drewniana 9 położonej na stołecznym Powiślu. Apartamenty, które znalazły się w zestawieniu mają powierzchnię od prawie 200 do 300 metrów kwadratowych. Ich wysokość to od 3,2 do 3,5 metrów. W samej inwestycji, która nawiązuje do przedwojennej architektury, na piętrze zlokalizowane są po dwa apartamenty. Ponadto mocnymi stronami są dwie recepcje, concierge, basen, sauna, część rekreacyjna, ogród na terenie patio, inteligentna instalacja elektryczna, która pozwala dowolnie programować i zarządzać oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem.

Na uwagę zasługują też dwie śródmiejskie inwestycje: Piękna Nova z czteropokojowym apartamentem o powierzchni przekraczającej 200 m kw. za ponad 5 mln zł i czteropokojowy apartament o powierzchni ponad 140 merów w inwestycji Rezydencja Foksal. Ta ostatnia propozycja z ceną ofertową przekraczającą 4 mln zł zamyka zestawienie „TOP 15” najdroższych ofert na stołecznym rynku pierwotnym. Inwestycja ta powstała w miejscu dawnego kina Skarpa. Wygląd rezydencji nawiązuje do międzywojennego modernizmu. W całym budynku mieści się 30 apartamentów, z którego każdy ma sporą loggię, kominek oraz okna na całą wysokość pomieszczenia. Do budynku wchodzi się przez portiernię. Mieszkańcy mogą ponadto korzystać z usługi concierge, centrum Wellness i SPA z basenem i saunami, salą fitness, boiskiem do squasha czy piwnic do starzenia wina.

Luksusowe nieruchomości (1) / Media
Luksusowe nieruchomości (2) / Media
Luksusowe nieruchomości (3) / Media
Złota 44: Pakiet wykończeń Metropolitan - Diamond Passion - styl dark, wizualizacja kuchni / Media