Wczorajsza decyzja Fed nie zaskoczyła, bo tak jak tego szeroko oczekiwano amerykański bank centralny nie zdecydował się na wdrożenie w życie trzeciej rundy luzowania ilościowego. Treść komunikatu sugeruje jednak, że może do tego dojść już w niedalekiej przyszłości, zapewne we wrześniu. 

Dziś w centrum uwagi inwestorów operujących na światowych rynkach finansowych, w tym także na polskim akcyjnym znajduje się popołudniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Jej ogłoszenie nastąpi o godz. 13:45, a 45 minut później odbędzie się towarzysząca jej konferencja prasowa. Po ubiegłotygodniowej wypowiedzi szefa EBC odnośnie tego, że Bank w związku ze swoim mandatem uczyni wszystko do konieczne, aby uratować euro, oczekiwania inwestorów co do znacznej skali działań, które to zostaną podjęte już dziś są znaczne. Pytanie tylko na co się EBC zdecyduje. Do wyboru ma przecież m.in. wznowienie zakupów obligacji w ramach programu SMP, uruchomienie programu LTRO3 oraz kolejną obniżkę poziomu stóp procentowych.

Po stronie makro

Przedstawione dziś o godz. 11:00 dane z Eurolandu pokazały głębszy niż oczekiwano spadek dynamiki wzrostu cen producenckich. W czerwcu wskaźnik PPI zwyżkował w ujęciu rok do roku jedynie o 1,8% wobec 2,3% w maju, choć spodziewano się jego odczytu na poziomie 1,9%.

Po południu oprócz wskazywanej już powyżej decyzji EBC swoją podejmie także Bank Anglii. Zostanie ona przedstawiona o godz. 13:00, a zdaniem analityków poziom stóp procentowych na Wyspach pozostanie niezmieniony (0,5%).

Oprócz tego inwestorów czekają dziś jeszcze trzy publikacje z USA odnośnie: planowanych zwolnień w firmach za lipiec (godz. 13:30 raport firmy Challenger, Gray & Christmas), liczby nowych bezrobotnych w tygodniu do 28 lipca (godz. 14:30) i zamówień w przemyśle za czerwiec (godz. 16:00). 

Bieżąca sytuacja rynkowa

O godz. 12:09 indeks WIG20 szedł w dół o 0,01% do 2188,49 pkt, a indeks WIG zniżkował o 0,04% do 40138,60 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,55% do 264,02 pkt, a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 handlowane były na 0,46% plusie (1376,45 pkt).

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.