Suma ta jest równoważna 3,1 proc. obrotów firmy chińskiej w 2011. Jest to tym samym największy kontrakt w branży kolejowej chińskiej firmy na rynku europejskim, poinformowała w czwartek CSR Corporation Ltd.

Bezpośrednim wykonawcą będzie firma CSR Zhuzhou Electric Lokomotive Co. Ltd., która jest firmą córką CSR Corporation Ltd.

Do przetargu na dostawy wagonów metra do Ankary Turcy dopuścili producentów z całego świata. Warunki były dość trudne - wymagano najnowocześniejszych technologii, zastosowania stali nierdzewnej, dopasowania taboru do wymogów funkcjonującej kolei podziemnej, pełnej standaryzacji i powtarzalności elementów wagonów, możliwie niewielkiego ciężaru pojazdów i zachowania wszystkich warunków bezpieczeństwa. Przy spełnieniu tych warunków kryterium podstawowym była cena realizacji kontraktu. Pierwsza dostawa wagonów ma nastąpić w ciągu 20 miesięcy, a pozostałe przed upływem 39 miesięcy. Wagony mają obsługiwać 4 linie ankarskiego metra.

Firma CSR wcześniej dostarczyła wagony do linii metra nr 2 w tureckim Izmirze. Rozpoczęły one obsługę pasażerów w marcu br. i bez żadnej awarii przejechały 20 tys. km, przewożąc 2 mln pasażerów. Wagony chińskie cieszą się tam bardzo dobrą opinią.

CSR w ostatnim czasie znacznie rozwinął ekspansję międzynarodową. W 2011 r. jego obroty wzrosły o 162 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły 6 mld juanów. Główne zamówienia dotyczyły przedłużenia linii kolejowej w malezyjskim Ampang, budowy 64 lokomotyw napędzanych silnikami diesla dla Kazachstanu i budowy kolei dużych prędkości w Hongkongu.

Na oficjalnej stronie CSR widnieje informacja, że firma podpisała kontrakt z Gruzją na dostawę wagonów kolejowych, które będą specjalnie opracowane na potrzeby tego zamówienia. W porównaniu z dotychczas produkowanymi składami zmiany dotyczyć będą rozstawu kół. Będą one dostosowane do torów o szerokości 1520 mm.

Chińczycy planują ekspansję eksportową swojej technologii kolei dużych prędkości. Pierwszym dużym kontraktem w tym zakresie ma być budowa w Kalifornii odcinka linii kolejowej, przystosowanej do prędkości podróżnej 350 km/h. W tej sprawie podpisali już z General Electric wstępną umowę. Obecnie prowadzą też rozmowy z kilkudziesięcioma krajami w sprawie budowy kolejnych linii superekspresu - między innymi z partnerami z USA, Anglii, Rosji, Brazylii i z Bliskiego Wschodu.