Informatyzacja sądów wieczystych może znacznie skrócić i ułatwić proces ubiegania się o kredyt mieszkaniowy czy pożyczkę hipoteczną. Pod warunkiem, że banki akceptują elektroniczne odpisy. – Klient w czasie całego procesu ubiegania się o pożyczkę nie musi w ogóle udawać się do sądu – twierdzi Wojciech Rudzki, odpowiedzialny za produkty hipoteczne w Meritum Banku. Wszystko dlatego, że zarówno do wniosku, jak i do umowy kredytowej nie jest wymagany papierowy odpis z księgi wieczystej, potwierdzony pieczęcią sądu. Zdaniem bankowców elektroniczny odpis jest w tym wypadku nawet bezpieczniejszy niż papier, ponieważ rejestr uaktualniany jest na bieżąco. Tymczasem dokument papierowy zachowuje ważność przez kilka miesięcy, w czasie których w księdze mogą zajść zmiany.

Podobnie jak w Meritum Banku procedura kredytowa wygląda już w kilku innych instytucjach, m.in. PKO BP, Pekao SA, Banku Śląskim, Eurobanku czy w BPH. Wkrótce elektroniczne odpisy będą akceptować także mBank i MultiBank.

Takie podejście banków pozwala klientów nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Papierowy odpis kosztuje 30 zł. Elektroniczny można wydrukować na domowej drukarce bez żadnych opłat. Wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i wklepać numer księgi, której odpis jest potrzebny.

Część banków chwali się także, że w imieniu klienta może wystąpić do sądu z wnioskiem o wpis hipoteki już po przyznaniu kredytu. To kolejna oszczędność czasu. – Dla klienta nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, z wyjątkiem opłaty sądowej za wpis oraz za pełnomocnictwo dla pracownika banku – uważa Tomasz Pokora, menedżer produktów w biurze nieruchomości Banku BPH. Opłata za wpis to wydatek 200 zł, ale ten koszt trzeba ponieść niezależnie od tego, czy klient dokona wpisu samodzielnie, czy powierzy tę czynność pracownikowi banku. Natomiast opłata za udzielenie pełnomocnictwa wynosi jedynie 17 zł.

Niestety, w większości banków nie uda się uniknąć przynajmniej jednej wizyty w sądzie. Po uprawomocnieniu się wpisu do KW trzeba bankowi dostarczyć odpis z księgi wraz z hipoteką na rzecz banku. Warto jednak zaznaczyć, że części banków udało się i z tego wybrnąć. – Nasz bank sam uzyska odpis z księgi wieczystej niezwłocznie po uprawomocnieniu się wpisu – zapewnia Wojciech Rudzki. Podobną procedurę w najbliższym czasie zamierza uruchomić również Bank BPH.

Warto przypomnieć, że jak najszybsze dostarczenie odpisu z KW z uprawomocnionym wpisem hipoteki jest w interesie samego klienta. Większość instytucji do czasu dostarczenia takiego dokumentu nalicza podwyższone oprocentowanie od zadłużenia. Dzięki dostarczeniu odpisu wysokość raty kredytowej może więc zmniejszyć się nawet o kilkaset złotych.

Niektóre banki dzięki wglądowi w elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych są w stanie zrezygnować z oprocentowania pomostowego już w momencie uprawomocnienia się wpisu, zanim jeszcze klient dostarczy go do banku. Jednak i tak klient musi przynieść papierowy dokument. Na dodatek za zwłokę mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, np. za monity, w których bank będzie się domagać dostarczenia sądowego papieru z pieczątką.