Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w drugim kwartale tego roku o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w pierwszym kw. o 1,7 proc. - podała dziś PAP powołując się na wstępne wyliczenia Federalnego Urzędy Statystycznego w Wiesbaden.

W ujęciu kwartalnym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 0,3 proc., po wzroście w pierwszym kw. br. o 0,2 proc. - podali statystycy. Jak podaje PAP, analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 0,2 proc.

>>> Czytaj też: Wzrost PKB Niemiec wolniejszy od oczekiwań

Lepszy od oczekiwań kwartalny wzrost gospodarczy w Niemczech to dobra wiadomość dla polskiej waluty. Po dwóch dniach spadków złoty umacnia się dziś wobec euro. O 10:47 kurs euro wyniósł 4,0916 zł, zauważa agencja Bloomberga.

Niemcy są odbiorcą 26 proc. polskiego eksportu, dlatego lepsza sytuacja gospodarcza naszych sąsiadów wpływa pozytywnie na kurs złotego.

Złoty może jednak osłabić się po południu, jeżeli dane na temat inflacji okażą się niższe od oczekiwań. Bloomberg w tej opinii powołuje się na analityków Pekao SA. Ich zdaniem jeśli inflacja spadnie poniżej poziomu rynkowego konsensu to kurs euro ustabilizuje się powyżej 4,10. W przeciwnym razie za wspólną walutę będziemy płacić od 4,04 do 4,10 zł.

>>> Zobacz też: Kolejny bailout może pogrążyć Niemcy. Inwestorzy już uciekają