Druga połowa tygodnia upływać będzie według mnie pod kątem gospodarczych wyników.

W środę w Polsce obchodzone było Święto w związku z czym, aktywność inwestorów była zdecydowanie niższa niż w normalny dzień powszedni, dlatego też warto zwrócić uwagę na wczorajsze publikacje zamieszczone w kalendarzu makroekonomicznym, które mogły zostać pominięte. Do najbardziej istotnych pozycji moim zdaniem należały wyniki ze Stanów Zjednoczonych gdzie produkcja przemysłowa za lipiec wyniosła 0,6 proc m/m wobec rynkowej prognozy 0,5 proc. m/m, a więc można było zaobserwować lekki wzrost. Dodatkowo odnotowano niższy od konsensusu odczyt bazowej inflacji konsumenckiej, która w ujęciu miesięcznym osiągnęła za poprzedni miesiąc 0,1 proc. m/m, wobec oczekiwanych 0,2 proc. m/m. Warto też zwrócić uwagę, na regionalny spadek aktywności, który obrazuje wczorajszy odczyt Indeksu NY Empire State za sierpień z wynikiem -5,85 względem rynkowego konsensusu 6,5.

Dzisiaj natomiast mamy kolejną serię wyników w kalendarzu na którą również warto poświęcić chwilę uwagi. Do tych szczególnych należeć będą bez wątpienia wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości, które poznamy o godzinie 14.30 czasu polskiego. Prognozowane parametry za lipiec dotyczą zarówno pozwoleń na budowę domów 770 tyś., jak i tych już rozpoczętych inwestycji 757 tyś. Poprzedni wynik wyniósł dla tych wskaźników równo 760 tyś. Kolejną pozycją, którą poznamy również o tej samej godzinie będą tygodniowe wyniki złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, gdzie oczekuje się lekkiego wzrostu z poprzednich 361 tyś., do 365 tyś. obecnie. W dalszej części dnia, a konkretnie o godzinie 16.00 poznamy wielkość Indeksu Fed z Filadelfii obrazujący nastroje wśród managerów. 

Powyższe publikacje makroekonomiczne mogą mięć wpływ na notowania wartości dolara amerykańskiego, tym bardziej, że rynek w drugiej połowie kończącego się tygodnia skupia się głównie na wynikach danych z najważniejszych gospodarek świata. Dzisiaj para walutowa EURUSD nieco się konsoliduje i o godzinie 13.30 oscyluje w okolicach poziomu 1.2280 USD. Natomiast na koniec wczorajszej sesji zanotowała 1.2286 USD, a dzisiejsze minimum to 1.2255 USD. Przebicie dołem dziennego minimum dałoby szansę na osiągnięcie ostatniego lokalnego dołka 1.2240 USD, z dnia 10 sierpnia.