Według opublikowanej w poniedziałek prognozy firmy doradczej Savills, wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych do końca roku wyniesie między 2 a 2,5 mld euro i będzie porównywalna z 2011 r.

Zdaniem analityków choć wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 r. była o 15 proc. niższa od odnotowanej w pierwszej połowie 2011 r., Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej i najprawdopodobniej utrzyma tę pozycję. To efekt wzrostu aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymująca się popularność Polski wśród inwestorów zagranicznych. Do najbardziej aktywnych należą inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Pomimo tego analitycy Savills zauważają, że krajowi inwestorzy odgrywają coraz większą rolę we wszystkich sektorach, a wartość transakcji z ich udziałem w pierwszej połowie roku wyniosła prawie 47 mln euro.

"Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w pierwszym półroczu 2012 stanowi ok. 70 proc. wartości wszystkich transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej. To pozycjonuje Polskę na pierwszym miejscu w regionie. Jednocześnie jesteśmy w czołówce w Europie ustępując zaledwie Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii oraz Szwecji. Wolumen transakcji w Polsce po pierwszym półroczu jest porównywalny z tym we Włoszech oraz w Belgii, jednakże przewidujemy, że do końca roku będzie on wyższy w Polsce" - powiedział PAP dyrektor Działu Inwestycyjnego w Savills Polska Michał Ćwikliński.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości handlowych w pierwszej połowie 2012 r. należał zakup większościowego udziału w Złotych Tarasach, centrum handlowo-biurowym w Warszawie przez AXA Real Estate i CBRE Central Europe, a wśród nieruchomości biurowych - zakup Harmony Office Center w Warszawie przez fundusz Azora. Z kolei na rynku nieruchomości magazynowych, największą zawartą w tym okresie transakcją była sprzedaż 11 nieruchomości przez Prologis firmie Hines Global REIT.

Jak podała w ubiegłym tygodniu firma doradcza CBRE, Polska jest na trzecim miejscu w Europie wśród najbardziej aktywnych rynków pod względem budowy centrów handlowych - w pierwszej połowie 2012 r. oddano w naszym kraju do użytku 140 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych. Z danych CBRE wynika, że na polskim rynku powierzchni magazynowych widać oznaki stopniowego ożywienia. W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytku 305 tys. m kw. nowych powierzchni magazynowych, czyli dwa razy tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku.