Długi są wyższe od poziomu uznawanego przez OECD za bezpieczny. Niektórym firmom, które nie są w stanie obsługiwać długów pomagają w tym władze lokalne, ale one z kolei zależą od podatków płaconych przez firmy.

Wskaźnik zadłużenia firm do ich aktywów osiągnął poziom ponad 105 proc. wynika z przeprowadzonych przez chińskich ekonomistów analiz, które cytuje oficjalna agencja prasowa Xinhua. Za poziom bezpieczny tego wskaźnika uznaje się nie więcej niż 80 proc. Z kolei według Li Yang, wiceprzewodniczącego Chińskiej Akademii Nauk Społecznych na koniec 2011 roku wskaźnik zadłużenia firm do PKB wynosił 107 proc. Według kryteriów przyjętych przez OECD poziom powyżej 90 proc. uznaje się za niebezpieczny.

>>> Czytaj też: Ambitne plany Brazylii kontra korupcja i biurokracja

Jak podkreśla cytowany przez dziennik „China daily” Chen Daofu, szef działu analiz państwowego chińskiego Instytutu Badań Finansowych, te dane nie odzwierciedlają sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw. Daofu twierdzi, że w firmach o rocznych obrotach powyżej 20 mln juanów (3,1 mln dolarów) wskaźnik długu do aktywów wynosi 40 proc. Przyznaje jednak, że są branże – takie np. jak lotnictwo cywilne – w których poziom zadłużenia jest ekstremalnie wysoki.

Rosną przeterminowane kredyty

Wysokiemu zadłużeniu firm towarzyszy wzrost wartości przeterminowanych kredytów udzielonych przez chińskie banki komercyjne. Na koniec pierwszego kwartału 2012 roku miały one wartość 438,2 mld juanów (69,5 mld dolarów), podczas gdy w końcu 2011 roku wynosiły 427,8 mld juanów, a na koniec III kwartału 2011 roku – 407,8 mld. Po raz pierwszy od 2005 roku wartość przeterminowanych kredytów rosła dwa kwartały z rządu. W końcu marca 2012 roku przeterminowane kredyty stanowiły 0,9 proc. wszystkich kredytów udzielonych przez banki. W końcu 2011 roku wskaźnik ten wynosił 1 proc.

>>> Pełny tekst artykułu znajdziesz na: obserwatorfinansowy.pl