Prezes UKE: 1800 MHz dla Play to większa konkurencja na rynku

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
23 sierpnia 2012, 15:45
Klawiatura telefonu
Klawiatura telefonu/ShutterStock
Uzyskanie przez firmę Play częstotliwości 1800 MHz doprowadziłoby do zwiększenia konkurencji między operatorami telefonii komórkowej - uważa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Konkurenci Play już te częstotliwości posiadają.

20 sierpnia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił przetarg na częstotliwości 1800 MHz. Będzie można je wykorzystać do budowy sieci szybkiego internetu. Oferty można składać do 22 października.

Gaj powiedziała, że zainteresowane udziałem w przetargu są: Orange, T-Mobile, Polkomtel i Play. "Play nie ma częstotliwości 1800MHz, T-Mobile, Orange i Polkomtel ją mają. Trzeba też pamiętać, że oni świadczą na tych częstotliwościach usługi głosowe. Ta walka będzie o świadczenie na tych częstotliwościach usługi przesyłu danych, internetu. Więc wszyscy będą na równi startowali z internetem" - powiedziała dziennikarzom.

Przejęcia i porozumienia zawarte na rynku telekomunikacyjnym w Polsce spowodowały, że w paśmie 1800 MHz wytworzył się duopol. PTK Centertel oraz PTC powołały razem spółkę Networks! i posiadają 39,7 proc. zasobów częstotliwości z pasma 1800 MHz, a spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Mobyland, Centernet) posiadają 60,3 proc. częstotliwości z tego pasma.

"To, o co mi najbardziej chodzi w tym przetargu, to dostarczenie szybkiego internetu w krótkim czasie wszystkim obywatelom" - dodała Gaj. Przypomniała, że na częstotliwościach 1800 MHz można świadczyć usługi LTE, czyli szybkiego internetu. Dodała, że wynik przetargu przełoży się na sytuację konsumentów w perspektywie 1-1,5 roku od jego rozstrzygnięcia.

Kryteriami, które będą decydowały o rozstrzygnięciu przetargu, są: zachowanie warunków konkurencji, wysokość kwoty zadeklarowanej oraz wiarygodność finansowa. Najistotniejszym kryterium oceny będzie jednak zachowanie warunków konkurencji.

P4, operator sieci Play, nie ma w ogóle częstotliwości 1800 MHz, ale informował wcześniej, że jest tymi częstotliwościami zainteresowany.

Zdaniem Gaj, zainteresowany przetargiem jest też firma Emitel - operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: technologie
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj