W poniedziałek niewiele dzieje się także na rozwiniętych parkietach europejskich, a i sesja za oceanem rozpoczęła się od kosmetycznych tylko zmian.

Choć przedstawione dziś rano dane z Niemiec dotyczące sierpniowych nastrojów gospodarczych rozczarowały, to nie wywołały jednak większej przeceny walorów spółek. W sierpniu indeks Ifo obrazujący nastroje panujące w niemieckiej gospodarce spadł do poziomu 102,3 pkt z 103,3 pkt w lipcu i znalazł się na najniższym poziomie od marca 2010 r. Na rynku spodziewano się jego zniżki do 102,6-102,7 pkt.

Inwestorzy wstrzymują się z zawieraniem większych transakcji oczekując przede wszystkim na: kolejne wieści z europejskiego frontu walki z kryzysem zadłużenia i spowolnieniem gospodarczym, które to pozwolą im lepiej ocenić skalę możliwych działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego na jego posiedzeniu w dniu 6 września oraz na to co przyniesie zaplanowane na najbliższy piątek wystąpienie szefa Fed podczas konferencji w Jackson Hole. Jeśli chodzi o tą drugą kwestię, to część rynku sądzi, że Ben Bernanke może wtedy zapowiedzieć trzecią rundę luzowania ilościowego, która to mogłaby być zapewne wdrożona w życie już na wrześniowym posiedzeniu banku centralnego USA w dniach 12-13 września, a warto przypomnieć, że w sierpniu 2010 r. w tym samym miejscu szef Fed zasygnalizował drugą rundę tego programu. Na rynku nie brakuje też jednak głosów, że nie ma szans na ogłoszenie QE3 już w najbliższy piątek, a całe wystąpienie Bena Bernanke może tylko i wyłącznie rozczarować.

Ubiegłotygodniowa lekka korekta spadkowa

W ubiegłym tygodniu notowania akcji na GPW delikatnie spadły. Indeks szerokiego rynku warszawskiego parkietu poszedł w dół o 0,21%, co stanowiło jego bardzo lekkie i chyba niezaskakujące nikogo odreagowanie po wcześniejszych trzech tygodniach z rzędu jego zwyżek i po ustanoweniu przez niego w dniu 17 sierpnia najwyższego poziomu od 5 sierpnia ubiegłego roku. Delikatna korekta spadkowa była w dniach 17-24 sierpnia jednak udziałem nie tylko giełdy przy ul. Książęcej, ale i całego światowego rynku akcyjnego. Indeks MSCI AC World stracił na wartości 0,37% po tym jak przez poprzednie 5 tygodni systematycznie piął się do góry i w ostatni wtorek znalazł się na najwyższym poziomie od 3 maja br.

Bieżąca sytuacja rynkowa

O godz. 15:30 indeks WIG20 szedł w dół o 0,03% do 2282,50 pkt, a indeks WIG zniżkował o 0,12% do 41802,47 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,25% do 268,67 pkt, a amerykański indeks S&P500 otworzył sesję na 0,14% plusie (1413,12 pkt).