Koncern Lenovo został największym na świecie producentem PC-ów w III kwartale tego roku zostawiając w tyle Hewlett Packard – podano w raporcie firmy badającej rynek technologii Gartner, o którym informuje portal www.euronews.com.

Chiński koncern istnieje na rynku od zaledwie 20 lat. Jego największy amerykański konkurent - Hewlett Packard - jest od lat liderem na rynku technologii komputerowych. Firma została założona jeszcze przed wojną - w 1939 roku.

Lenovo ma obecnie 15,7 proc. udziałów w rynku z produkcją na poziomie 13,77 mln komputerów. Udział HP w rynku wynosi 15,5 proc. Portal zaznacza jednak, że według raportu innej firmy badawczej - IDC - amerykański producent wciąż jest na szczycie.

Reklama

Popyt na komputery typu PC słabnie na całym świecie ze względu na rosnącą popularność tabletów i laptopów.

Rywalizacja pomiędzy Lenovo i HP dla wielu Amerykanów ma wymiar symboliczny. Ekonomiści i specjaliści od stosunków międzynarodowych na całym świecie spekulują na temat momentu, w którym chińska gospodarka wyprzedzi USA i stanie się największa na świecie. Lenovo jest przykładem spółki z CHRL, która w krótkim czasie podbiła rynek należący od lat do Amerykanów.

ikona lupy />
Komputer Lenovo / Bloomberg / EMILE WAMSTEKER