Puls Biznesu

 • Urodzaj na nowe firmy

Gospodarka zwalnia, a przedsiębiorcy masowo tworzą nowe firmy. Liczba rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym zbliża się już o rekordowych poziomów - w stosunku do ubiegłego roku wzrosła już o jedną czwartą i o jedną trzecią w stosunku do 2010 roku. Zdaniem specjalistów, biznes chce w ten sposób chronić się przed problemami.

 • Firma z Izraela buduje w Gdańsku bank energii

Po 7 latach prac izraelska firma Nation-E wynalazła inteligentną baterię, która przechowa prąd z przydomowego solara i kupi go, gdy jest najtańszy. Bateria ta będzie powstawać w Gdańsku, gdzie spółka otwiera swoją siedzibę. To właśnie stąd firma chce ruszyć na podbój Europy.

 • Bumar celuje w najciekawsze kontrakty

Jak twierdzi prezes Bumaru, Krzysztof Krystowski, jego spółka może być liderem w większości zapowiedzianych przez MON programach zakupowych dla wojska. Priorytetem ma być uczestnictwo grupy w budowie tarczy antyrakietowej. Bumar będzie też uczestniczyć w modernizacji leopardów, chce również we współpracy z naukowcami wojskowymi opracować nową wersję lekkiego czołgu Anders.

 • Wielkie zwolnienia w farmacji

Nowe zasady refundacji leków pozbawią pracy w branży farmaceutycznej 11-13 tys. osób - donosi Puls Biznesu, powołując się na szacunki firmy badawczej IMS Health. Fotele tracą też prezesi. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Wydamy mniej na nowe drogi

Nakłady na inwestycje drogowe będą w tym roku około 10 mld zł niższe niż planowano – zauważyła „Rz”. GDDKiA miała na nowe drogi wydać ok. 29,3 mld zł, czyli rekordową kwotę. Tymczasem tegoroczna pula wyniesie ok. 19 mld zł, a zatem zaledwie dwie trzecie pierwotnie zakładanej kwoty.

 • Motoryzacja: polskie fabryki ostro tną produkcję

Popyt na samochody słabnie w całej Europie. Firmy nie mają wyjścia – muszą ograniczyć liczbę nowych aut na rynku. Fabryka Opla w Gliwicach wróciła do krótszego, dwuzmianowego systemu pracy, a Fiat w Tychach zamknął produkcję na ponad tydzień.

 • Rewolucja na polskim talerzu

Gorsza sytuacja gospodarcza sprawia, że ostrożniej wydajemy pieniądze na jedzenie. Kryzys robi swoje, ale towarzyszy mu też moda na gotowanie – Polacy mają coraz bardziej wymagające upodobania. Polacy na żywność i napoje alkoholowe wydają prawie jedną piątą swoich wydatków, jak podaje Eurostat. Taka struktura dysponowania dochodami w gospodarstwach domowych charakteryzuje kraje rozwijające się (im biedniejszy kraj, tym udział żywności w wydatkach konsumenckich większy). Wśród krajów UE większy udział mają tylko Bułgaria, Litwa, Łotwa i Rumunia a średnia dla Unii to 15,3 proc.

 • Wedel stawia na fabrykę czekolady

Sytuacja w branży nie jest łatwa, ale Wedel nie składa borni – pisze „Rz”. Niedawno rodzima spółka straciła pozycję lidera na polskim rynku wyrobów czekoladowych. Właściciel Wedla – japońska Lote przygotowuje się do budowy dużej fabryki w Świdnicy Rynek słodyczy jest wart prawie 6 mld zł, ale rośnie wolno, konsumenci zaciskają pasa.

 • Łupkowy wróg tkwi w nas samych

„Tani polski gaz spowodowałby, że nasze przedsiębiorstwa stałyby się znacznie bardziej konkurencyjne od niemieckich czy francuskich” – twierdzi publicysta „Rz”. Według niego UE bacznie przygląda się Polsce, ponieważ od tego co stanie się nad Wisłą zależy przyszłość firm w całej Europie.

Bloomberg

 • Robot zamiast ogrodnika

"Europejskie podwórka coraz częściej stają się frontem dla walk robotów". Skąd całe zamieszanie? Otóż, ponad jedna czwarta właścicieli trawników nie lubi się nimi zajmować a producenci postanowili wykorzystać ten fakt. Sprzedaż maszyn, które same koszą trawę wystrzeliła w Europie, gdzie usługi ogrodnicze są znacznie droższe niż w USA, wystrzeliła do góry – pisze Bloomberg. Rynkowy pionier Husqvarna AB, który sprzedawał takie roboty za około 5 tys. euro teraz czuje na plecach oddech konkurencji. Do gry wkroczyły spółki takie, jak: Robert Bosch, Deere&co czy Global Garden Products Italy SpA. „Honda Motor planuje wytoczyć działa w 2013 r.”, czytamy w artykule

 • Chińskie fabryki tracą kontrolę nad rynkiem

Producenci z Państwa Środka tracą zdolność utrzymania korzystnych cen swoich produktów, mamy do czynienia z najgorszą od 2009 roku deflacją kosztową - pisze Bloomberg. Zyski spółek mogą zacząć spadać jeszcze bardziej, co przyczyni się do pogorszenia globalnych napięć i obaw związanych z inflacją.

Gazeta Wyborcza

 • Europo, oszczędź naukę

42 noblistów w bezprecedensowym liście otwartym do szefów rządów i głów państw UE apeluje: nie zmniejszajmy o 80 mld euro na badania i innowacje w projekcie unijnego budżetu na lata 2014-20. >>> Czytaj więcej

 • Car Putin jak Rockefeller

Za zgodą prezydenta Rosji koncern Rosnieft przejął swojego konkurenta, spółkę TNK-BP, dzięki czemu zostanie największą spółką paliwową notowaną na giełdach na świecie. >>> Czytaj więcej