Do końca listopada zaproponuję miastu st. Warszawa optymalne rozwiązanie dotyczące sytuacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej - powiedział PAP w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski. Chciałby, aby budowa muzeum rozpoczęła się w 2014 roku.

Minister odniósł się do ostatnich informacji, że - po rozmowach reprezentantów Muzeum Sztuki Nowoczesnej z miastem - to właśnie muzeum, a nie miasto Warszawa, zorganizuje nowy konkurs na koncepcję architektoniczną swej siedziby, że gmach ma być mniejszy o ok. 10 tys. metrów kw. od tego, który zakładał poprzedni projekt Christiana Kereza. Miasto chce też zaciągnąć kredyt w banku na sfinansowanie budowy muzeum.

"Mam pomysły idące trochę dalej, odmienne projekty i rozwiązania, z lepszym tempem realizacji projektu. Pracuję nad nimi bardzo intensywnie. Do końca listopada zaproponuję miastu optymalne rozwiązanie w tej sprawie" - tłumaczył w rozmowie z PAP Zdrojewski.

Minister chce, aby realizatorem konkursu było Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli zespół dyrektor placówki Joanny Mytkowskiej. Zauważył jednak, że zależy mu na szybszym tempie realizacji tej inwestycji.

"Chciałbym, żeby realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęła w roku 2014, czyli wcześniej niż to jest zapowiadane. Ważnym tematem, rozważanym w chwili obecnej jest partnerstwo publiczno-prywatne, czyli spore zaangażowanie kapitału prywatnego w tę inwestycję. Do końca listopada zamierzam zakończyć wszelkie rozmowy, które pozwolą uruchomić konkurs albo - umożliwić wybór projektu spośród zaproponowanych prac przez najwybitniejszych architektów świata. Myślę, że jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, aby w 2013 r. dokończyć sprawy formalne, a w 2014 roku - rozpocząć budowę" - powiedział PAP minister.

Odnosząc się do sprawy ewentualnego kredytu na realizację gmachu muzeum, Zdrojewski poinformował, że od kredytu stricte komercyjnego wolałby kredyt na "preferencyjnych, szczególnych warunkach i zasadach". "Chciałbym też, aby to resort, a nie - miasto, mogło się stać właścicielem ostatecznego projektu inwestycyjnego. Aby te informacje doprecyzować najpierw muszę zakończyć pewne rozmowy" - tłumaczył Zdrojewski.

Minister zwrócił też uwagę, że zależy mu na utrzymaniu funkcji projektowanego gmachu - tzn. żeby znalazło się w nim miejsce dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Nie chciałby jednak, jak mówił, "zbyt radykalnego ograniczenia przestrzeni gmachu". "Jeżeli zmniejszałbym tę przestrzeń, to nie w takim stopniu, w jakim jest to teraz sygnalizowane" - podkreślił.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W maju ostatecznie upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. Podczas sobotniej konferencji prasowej zorganizowanej po tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska minister kultury Bogdan Zdrojewski zaliczył powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do najważniejszych inwestycji kulturalnych w kraju.