Nagrodziliśmy książkowe hity w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to publikacje szerzące wiedzę ogólną na temat procesów gospodarczych i biznesowych. Wyróżnienia otrzymały w niej „Gra o jutro 2. Co zrobić teraz z myślą o wnukach” braci Stefana (publicysty) i Andrzeja (byłego ministra) Bratkowskich oraz „Droga ważniejsza niż cel” twórcy mBanku Sławomira Lachowskiego. Wygrała z kolei biznesowa autobiografia Leszka Czarneckiego „Biznes po prostu”. Wszystkie trzy pozycje zostały wydane przez Studio Emka.

W drugiej kategorii wyróżniliśmy najlepsze na polskim rynku poradniki biznesowe. Wyróżnienia otrzymały książki „Jak pomnażać oszczędności” Macieja Samcika (wydawnictwo Samo Sedno) oraz „Sztuka spekulacji po latach” Zenona Komara (Wydawnictwo Linia). Główna nagroda trafiła w ręce Tomasza Budziaka, autora „Sukcesji w rodzinie biznesowej” (Poltext).

Trzecia kategoria była zarezerwowana dla najlepszego tłumaczenia zagranicznej książki ekonomicznej. Wyróżnienia otrzymały pozycje „Keynes. Powrót mistrza” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) i „Ekonomia dobra i zła” Tomasa Sedlacka (Studio Emka). Zwyciężył „Wielki problem drobniaków” Thomasa Sargenta i Francois Velde (Kurhaus Publishing).

Wybór najlepszych pozycji trwał przez kilka ostatnich tygodni. Ostateczną decyzję podjęła kapituła złożona z osobistości polskiego życia ekonomicznego. Wśród nich prezes m.in. Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska, członek zarządu NBP Małgorzata Zaleska, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner w PwC Ryszard Petru, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Henryk Podolski, Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego oraz redaktor naczelny miesięcznika „Książki” Piotr Dobrołęcki.

Wczorajsza uroczystość wręczenia nagród była częścią trwających do jutra targów książki akademickiej i naukowej Academia 2012 na Politechnice Warszawskiej. Partnerem naszego konkursu był Narodowy Bank Polski. Zwycięzcom gratulujemy, a pokonanych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie już za rok.