Z zestawienia przygotowanego dla DGP przez firmę doradczą Expander wynika, że najwyższą stopę zwrotu w ubiegłym miesiącu zanotował fundusz Arka BZ WBK Akcji Tureckich (7,8 proc.), a w czołówce znalazły się także Investor Turcja (6,63 proc.) oraz Quercus Bałkany i Turcja (5,4 proc.).

– Jest spora szansa na to, że fundusze akcji tureckich będą się zachowywać bardzo dobrze, bo w ostatnich dniach agencja Fitch podniosła rating tego kraju ze śmieciowego do inwestycyjnego. To powinno przyciągać kapitał do tego państwa – uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

>>> Czytaj też: Turcja wyrasta na gospodarczego konkurenta Polski

Najgorszym funduszem na szerokim rynku okazał się Superfund C (-10 proc.). To produkt typu managed futures, mogący zarabiać i na wzrostach, i na spadkach kursów różnych aktywów i do tego stosujący agresywną politykę inwestycyjną. Pozostałe produkty tego typu z oferty Superfund TFI były niewiele lepsze. – Ostatnie miesiące na rynkach finansowych to czas niezdecydowania, w którym kierunku mają podążać kursy. Takie otoczenie nie sprzyja funduszom typu managed futures, których celem jest podążanie za trendami – tłumaczy Łukasz Tokarski, doradca inwestycyjny Superfund TFI.

Najlepiej w ubiegłym miesiącu wypadły fundusze akcji małych i średnich spółek (1,52 proc. zysku). Wśród nich prym wiodły Investor TOP25 Małych Spółek (5,57 proc.) oraz Noble Fund Akcji MiŚS (4,91 proc.). Najgorzej wypadła kategoria funduszy mieszanych zagranicznych (-0,76 proc.).

W październikowym rankingu triumfowało Quercus TFI. Największy skok w porównaniu z wrześniowym zestawieniem, o osiem pozycji, zanotowała Arka BZ WBK TFI (głównie dzięki dobremu zachowaniu jej funduszy akcji zagranicznych). Największy spadek zaś, o sześć miejsc, na 25. pozycję – Ipopema TFI. Na drugie miejsce, z piątego, awansowało Noble Funds TFI dzięki wygranych w dwóch kategoriach (fundusze akcji małych i średnich spółek oraz fundusze stabilnego wzrostu krajowe). Trzecie miejsce na podium zajęło Aviva Investors TFI, które podobnie jak Quercus TFI regularnie plasuje się w ścisłej czołówce zestawienia.