InnoFund jest funduszem zalążkowym, oferuje kapitał na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Jego budżet wynosi 5,6 mln zł; pieniądze pochodzą z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa WSIiZ Urszula Pasieczna, to co wyróżnia InnoFund spośród innych podobnych funduszy to fakt, że działa w wyższej uczelni. "To daje funduszowi i firmom skupionym wokół niego możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia wysokiej klasy ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu" - dodała.

Pasieczna zaznaczyła, że na wsparcie ekspertów liczyć może 30 projektów biznesowych. Dziesięć najlepszych zostanie dodatkowo dofinansowanych kapitałem zalążkowym - w maksymalnej wysokości 200 tys. euro (ok. 860 tys. zł).

"Taką kwotę będą mogły uzyskać z funduszu ciekawe przedsięwzięcia, które grupa ekspertów uzna nie tylko za innowacyjne, ale również w przyszłości przynoszące zysk. Zapewniamy kompleksowe doradztwo już na etapie przygotowania biznesplanu" - podkreśliła rzeczniczka.

Oferta funduszu skierowana jest do osób z całej Polski, mogą to być m.in. pracownicy sektora IT, studenci czy naukowcy.

Szczególnie poszukiwane są innowacyjne rozwiązania w branżach: technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, mechatronice i elektronice, biotechnologii, ochronie środowiska, odnawialnych źródłach energii oraz medycynie i farmakologii.

Fundusz dotychczas zainwestował w utworzenie dwóch firm, które wspólnie z pomysłodawcami rozwija na rynku. Jedną z nich jest spółka Fotomapy, która wykonuje ortofotomapy i modele przestrzenne. Jako jedyna firma w Polsce wykorzystuje do wykonywania zdjęć małe samoloty bezpilotowe, których praca jest zautomatyzowana.

Ortofotomapy i modele przestrzenne mają szerokie zastosowanie - m.in. w zarządzaniu pracami budowlanymi, precyzyjnym rolnictwie, składowaniu odpadów oraz przy analizie możliwości transportu obiektów ponadwymiarowych.

Druga spółka, która otrzymała dofinansowanie z funduszu wytwarza pneumatyczne zeskoki lekkoatletyczne oparte na technologii Air Jump System - taka też jest nazwa tej firmy. Zeskoki te wykorzystywane są do skoków wzwyż i o tyczce.