"Zainteresowanie Polską jest wyraźnie większe niż na przykład na szczycie Azja-Europa w Pekinie kilka lat temu. Widać wyraźnie, że reputacja Polski przynosi efekt także w wymiarze globalnym. Jestem przekonany, że te efekty materialne, praktyczne szybko nadejdą po tych spotkaniach na szczycie Azja-Europa" - powiedział premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Udział Tuska w szczycie Europa-Azja (ASEM) poprzedziła jego robocza wizyta w Singapurze, gdzie - jak mówił szef rządu - rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy w dziedzinie przemysłu stoczniowego i maszynowego. Polskę mają odwiedzić w najbliższym czasie przedstawiciele funduszy inwestycyjnych z Singapuru - zapowiedział premier.

Poinformował też, że podczas jego wizyty w Singapurze podpisano umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W szczycie Europa-Azja wzięło udział 21 premierów oraz 14 prezydentów i monarchów. "Rozmawialiśmy o kontekście kryzysowym - co zrozumiałe" - mówił Tusk. Jak relacjonował, przekonywał partnerów azjatyckich, że sytuacja w Europie - choć skomplikowana - nie jest dramatyczna i nadal jest to kontynent "największych nadziei finansowych, gospodarczych, cywilizacyjnych w wymiarze globalnym".

W ramach spotkań bilateralnych Tusk spotkał się m.in. z premierami Chin, Japonii, Korei Południowej i Tajlandii. "Premier Chin podkreślił, że bardzo serio traktuje zobowiązania m.in. o uruchomieniu linii kredytowej" - powiedział Tusk.

Poinformował ponadto, że premier Japonii wyraził duże zainteresowanie zwiększeniem dynamiki wymiany gospodarczej z Polską. "Uznaliśmy za celową wizytę premiera Japonii w Polsce. Proponowałem format takiego spotkania, przypominający to z przywódcami chińskimi - a więc Polska jako gospodarz regionalny spotkania z Japonią" - dodał Tusk. Japończycy zadeklarowali zainteresowanie polskim sektorem energetycznym - powiedział szef rządu.

Rozmowa Donalda Tuska z premierem Korei Południowej dotyczyła m.in. warunków funkcjonowania firm koreańskich w specjalnych strefach ekonomicznych, jak również współpracy energetycznej i wojskowej. "Temat współpracy wojskowej towarzyszył także rozmowom z innymi partnerami azjatyckimi" - dodał Tusk. Z kolei w rozmowie z premier Tajlandii zapadła decyzja o ustanowieniu stałego mechanizm współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Tajlandią.