Poinformował również, że rząd zamierza znieść od środy lub czwartku dotacje do benzyny wysokooktanowej. Interpretuje się to jako krok mający sprzyjać sfinalizowaniu porozumienia.

"Podpiszemy wstępny dokument zanim odjadą" - powiedział minister w rozmowie telefonicznej z Reuterem, dodając, że zespół MFW opuści Kair w środę.

Rząd liczy na to, że pożyczka Funduszu w wysokości 4,8 mld dolarów pozwoli zmniejszyć deficyt budżetowy wynoszący obecnie 11 proc. produktu krajowego brutto oraz zrównoważyć deficyt płatniczy, który uszczuplił rezerwy dewizowe państwa o ponad 20 mld dolarów od czasu obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka przez społeczną rewoltę w lutym 2011 roku.

Jak zaznacza Reuter, egipski rząd nie przedstawił na razie szczegółów planowanej reformy gospodarczej, ale udostępniane mediom przecieki mają najwyraźniej przygotować społeczeństwo na dalsze przedsięwzięcia oszczędnościowe. W tym kontekście wymienia się m.in. podniesienie ceny gazu dostarczanego gospodarstwom domowym i wzrost stawki podatku VAT, a także zwiększenie akcyzy od papierosów i napojów alkoholowych.

Etylina 95 kosztuje obecnie w Egipcie tylko 2,75 funtów (45 centów USA) za litr. Władze zapewniają, że cena benzyny niskooktanowej, bardziej popularnej wśród uboższych konsumentów, nie zostanie na razie zmieniona.