Na razie obserwujemy wzmożone zainteresowanie wybranymi walorami m.in. KGHM, PKN Orlen i Lotos. Aby obrany kierunek okazał się trwalszy potrzebna będzie poprawa nastrojów na całym rynku. Zagrożeniem dla dalszych wzrostów może być nieustająca korekta za oceanem.

W środę WIG20 zakończył dzień wzrostem o 0,5 proc., przy sporych obrotach, wynoszących 860 mln zł. Niewątpliwie pozytywnie wyróżnialiśmy się na tle innych europejskich parkietów. Dla porównania, niemiecki DAX zniżkował wczoraj o 0,9 proc., francuski CAC40 spadł o 1,1 proc., indeks DJ Euro Stoxx 50 odnotował spadek o 0,8 proc.

Poprawę sytuacji na naszym rynku można łączyć z rozpoczętym niedawno cyklem obniżek stóp procentowych. Członek RPP, Anna Zielińska-Głębocka spodziewa się, że inflacja w naszym kraju będzie powoli spadała i może osiągnąć poziom 3 proc. na koniec tego roku. Ze względu na już widoczne i nadal spodziewane spowolnienie naszej gospodarki należy rozważyć kolejne obniżki stóp nawet o 100 pb. Dziś nadal jeszcze spółki przedstawiać będą swoje raporty kwartalne. Z pewnością miłą niespodziankę sprawiło swoim akcjonariuszom Asseco Poland. Zysk netto grupy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2012 roku wyniósł 82,9 mln zł i był o 14,8 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 72,2 mln zł zysku netto. Przychody grupy w III kwartale 2012 roku wyniosły 1.328,1 mln zł i były zgodne z oczekiwaniami analityków.

Dość poważnym zagrożeniem dla niewielkiej poprawy nastrojów obserwowanej na naszym parkiecie jest trwająca w dalszym ciągu korekta na giełdach w USA. Środowa sesja nie przyniosła żadnych zmian w tym zakresie. Indeks Dow Jones zniżkował wczoraj o 1,45 proc., S&P 500 spadł o 1,4 proc., Nasdaq o 1,3 proc. Wczoraj poznaliśmy treść protokołu z październikowego posiedzenia FOMC. Część członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku było zdania, że amerykański bank centralny będzie musiał zwiększyć rozmiar środków przeznaczonych na skup aktywów w przyszłym roku, aby wypełnić lukę powstałą w wyniku wygaśnięcia Operacji Twist w grudniu 2012r. Członkowie FOMC są zdania, że rozpoczęcie trzeciej rundy luzowania ilościowego doprowadziło do poprawy warunków kredytowych w gospodarce amerykańskiej i wsparło ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości. Na październikowym posiedzeniu pozostawiono również bez zmian główne stopy procentowe. Główna stopa procentowa funduszy federalnych wynosi 0-0,25 proc. Jednocześnie Fed podtrzymał swoje stanowisko, iż zamierza pozostawić stopy bez zmian do połowy 2015 roku. Kolejne posiedzenie odbędzie się 11 grudnia.

Dzisiejsze kalendarium danych makro jest bardzo rozbudowane. Praktycznie co godzinę na rynki będą napływały nowe raporty. Z danych najistotniejszych z pewnością warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt PKB Niemiec, odczyt PKB w Hiszpanii, inflację konsumencką w strefie euro. Za oceanem, jak zwykle, ważna dla inwestorów będzie publikacja cotygodniowych danych na temat ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz odczyty indeksów NY Empire State i indeksu Fed z Filadelfii. Również dzisiaj publicznie wystąpią szefowie ECB i Fed.