"Od marca będziemy latać do Warszawy na Lotnisko Chopina trzy razy dziennie - rano, w południe i wieczorem. Stolica Polski będzie trzecim lotniskiem w Polsce obsługiwanym przez naszą linię. Chcemy rozszerzyć działalność na polskim rynku, w związku z tym również od marca zwiększamy liczbę połączeń z Krakowa do Berlina" - powiedział na konferencji w Warszawie Mehdorn.

Airberlin - od poniedziałku do piątku - ma trzy razy dziennie latać między Warszawą a Berlinem, w sobotę ma być jeden lot, a w niedzielę dwa. Od 23 marca przewoźnik ma codziennie wykonywać do trzech połączeń z Krakowa do Berlina.

Zimą z Krakowa i Gdańska do Berlina przewoźnik lata dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele - wykonuje po jednym rejsie.

"Z naszych badań wynika, że rośnie zapotrzebowanie na połączenia między Polską a Berlinem. Wzrasta ruch biznesowy oraz turystyczny. Uważamy, że dla nas jest to właściwy moment, by rozszerzyć naszą ofertę na polskim rynku" - powiedział szef Airberlin.

Podkreślił, że jego firma nie obawia się konkurencji ze strony PLL LOT, który już wykonuje połączenia na trasie Warszawa - Berlin.

"Jesteśmy linią, która jest wykreowana z konkurencji. Nie boimy się konkurencji np. LOT-u. Myślę, że o wyborze naszej oferty zdecyduje produkt, atrakcyjne ceny, obsługa pasażera. Szanujemy LOT, nie jesteśmy wrogami, ale konkurentami. Uważamy, że rynek jest wystarczająco duży, by starczyło miejsca również dla nas" - wyjaśnił.

Z danych Airberlin wynika, że w tym roku już 40 tys. pasażerów skorzystało z jego oferty na rejsy z Polski do Niemiec.

Obecny na konferencji prezes będącego w budowie Portu Lotniczego Berlin Brandenburg prof. dr Rainer Schwarz zapewnił, że nowy port ma zostać uruchomiony jesienią przyszłego roku. Data jego otwarcia była już kilkakrotnie przekładana. Pierwotnie miał być otwarty w listopadzie 2011 r. W maju br. władze zapowiadały, że lotnisko zacznie działalność dopiero po przerwie wakacyjnej, a nie tak jak planowano 3 czerwca br. Potem poinformowano, że z powodu problemów z systemem ochrony przeciwpożarowej port najpewniej zostanie otwarty nie wcześniej niż w marcu 2013 r.

"Od 27 października 2013 r. cały ruch lotniczy w regionie berlińsko-brandenburskim skoncentrowany zostanie na tym lotnisku, położonym na południowo-wschodnim skraju stolicy" - zapowiedział Schwarz. Dodał, że Polska jest ważnym rynkiem o wielkim potencjale. "I dlatego polskojęzycznych pasażerów informujemy na naszej stronie internetowej oraz w naszych publikacjach także w ich ojczystym języku" - powiedział.

Berlin-Brandenburg będzie trzecim co do wielkości lotniskiem w Niemczech po portach we Frankfurcie nad Menem i Monachium. Zastąpi ono trzy dotychczasowe lotniska - zamknięty cztery lata temu Tempelhof, a także porty Tegel i Schoenefeld.

Airberlin oferuje połączenia do 170 miejsc w 40 krajach. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą w Niemczech, zatrudnia 9 tys. 300 osób. Linia przewiozła w 2011 r. ponad 35 mln pasażerów. Przewoźnik ma partnerstwo z linią Etihad Airways i należy do sojuszu lotniczego Oneworld. Flota Airberlin składa się ze 158 samolotów o średniej wieku pięć lat.