Północna obwodnica Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik jest otwarta dla ruchu - poinformowała PAP Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Pierwsze samochody wjechały na nową trasę krótko po godzinie 12-tej" - powiedziała PAP Pawelec-Buras.

Z centrum Jędrzejowa został wyprowadzony ruch na linii wschód-zachód drogą krajową nr 78, łączącą m.in. aglomerację górnośląską z drogą krajową nr 7 oraz Kielcami. Teraz samochody ominą miasto trasą wiodącą północnymi obrzeżami Jędrzejowa.

Północna obwodnica Jędrzejowa, o długości 8 km, to największa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim, zrealizowana w 2012 roku przez GDDKiA. Ma dwie jezdnie i parametry drogi głównej o ruchu przyspieszonym. Przebiega od ronda w miejscowości Prząsław do drogi krajowej nr 7.

Koszt całej inwestycji, łącznie z pracami projektowymi, budowlanymi i wykupem gruntów wyniósł ok. 250 mln zł. Same prace budowlane wyceniono na 186,8 mln zł. Ok. 100 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

Na nową obwodnicę można wjechać w czterech miejscach: z drogi krajowej nr 78 przez nowe rondo w Prząsławiu koło Jędrzejowa, z drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Chyżne przez węzeł na wschodniej obwodnicy miasta, z ulicy Koneckiej w Jędrzejowie oraz z drogi wojewódzkiej nr 728 w miejscowości Wilanów.