Budżet UE 2014-2020: Polska liczy na kompromis

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
5 lutego 2013, 12:43
Wykres i stosy monet
Wykres i stosy monet/ShutterStock
Rząd opracowuje nasze stanowisko na rozpoczynający się w czwartek szczyt Unii Europejskiej.

Strona polska - jak można nieoficjalnie usłyszeć - ma nadzieję, że kompromis uda się już teraz wypracować. Choć nie będzie to łatwe. 

Tuż przed posiedzeniem rządu Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Stanowisko na szczyt to jeden z punktów dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. Minister do spraw europejskich Piotr Serafin mówił rano, że nastroje przed szczytem są dużo lepsze niż w listopadzie. Nie ukrywał jednak, że w czwartek i piątek w Brukseli może się zdarzyć wszystko. "Tak długo jak piłka jest w grze, wszystko może się zdarzyć, mogę wyobrazić sobie scenariusz, w którym porozumienia zabraknie"- powiedział Piotr Serafin.

Strona polska stoi na stanowisku, że redukcje funduszy nie mogą dotknąć polityki spójności i polityki rolnej. Na pytanie, kto będzie stwarzał największe problemy przy negocjacyjnym stole, Piotr Serafin mówił, że tak naprawdę każdy. Problemem jest- zdaniem ministra- to, że niektóre państwa chcą dalszych cięć w budżecie. Poza tym, te, które mają rabaty, jak Wielka Brytania, Holandia czy Austria, charakteryzują się ograniczoną skłonnością do porozumienia. 

W czwartek, tuż przed rozpoczęciem szczytu, poznamy nowy projekt unijnego budżetu. Poprzedni zakładał wydatki na poziomie prawie 972 miliardów euro.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj