Wczoraj ruszyły przesłuchania kandydatów na prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR). Mają potrwać do końca tygodnia.
Z naszych informacji wynika, że stanowisko to może objąć Cezary Smorszczewski, współtwórca i wiceprezes Alior Banku oraz były wiceprezes Orlenu.
W niedzielę Smorszczewski niespodziewanie zrezygnował z funkcji wiceprezesa Aliora. Nie podał przyczyn decyzji. Nasi informatorzy twierdzą, że kandydaturę Smorszczewskiego popiera pomysłodawca programu Inwestycje Polskie Jan Krzysztof Bielecki. Przez pewien czas Smorszczewski pracował pod jego kierownictwem w Banku Pekao. Z Cezarym Smorszczewskim nie udało nam się wczoraj skontaktować.
Z informacji DGP wynika, że dojdzie również do zmian na stanowisku prezesa KGHM International. Ma ono przypaść Wojciechowi Balczunowi, do niedawna prezesowi PKP Cargo i przewodniczącemu rady nadzorczej PLL LOT. Balczun z końcem stycznia zrezygnował z kierowania kolejową spółką. Wcześniej spekulowano, że to on zasiądzie w fotelu prezesa LOT. Teraz mówi się, że dostał propozycję pokierowania zagranicznymi projektami KGHM. Miałby przenieść się do Kanady. Propozycja podobno wyszła ze strony resortu skarbu. – Nie jest tajemnicą, że minister Mikołaj Budzanowski negatywnie ocenia zagraniczne inwestycje KGHM. Być może dlatego pojawiła się kandydatura Balczuna, do którego ma zaufanie. Problem w tym, że chyba to zaufanie powinno być już mocno nadszarpnięte, skoro szef rady nadzorczej LOT na czas nie poinformował ministra o problemach lotniczej spółki – tłumaczy nasz informator.
W miedziowym koncernie są zaskoczeni planami ewentualnej roszady i przekonują, że nie ma powodu, by odwoływać obecnego szefa KGHM International Dereka White’a, który ma ponad 25-letnie doświadczenie w przemyśle wydobywczym.