Skończyły się czasy geniuszy, którzy siedzą w garażu, nastały czasy wielkich, interdyscyplinarnych centrów badawczo-rozwojowych, również w ekonomii – głosi na łamach swojej najnowszej książki prof. Grzegorz Kołodko.

W ślad za tym kończą się też czasy wielkich, ortodoksyjnych szkół w ekonomii, zaś ich miejsce zajmie ekonomia heterodoksyjna - pisze w książce pt.: „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości” prof. Grzegorz Kołodko.

Rzeczywistość bowiem skomplikowała się znacznie bardziej niż było to w przeszłości, a to z kolei wymaga od ekonomistów większej heterodoksji w podejściu do przedmiotu badań. Podążanie starymi, sprawdzonymi ścieżkami jest już w tych warunkach niewystarczające i obarczone większym niż dotychczas ryzykiem błędnego rozpoznania rzeczywistości.

Reklama

Co więcej, jak uważa autor „Wędrującego świata”, to co najciekawsze, dzieje się właśnie na stykach różnych dziedzin czy też dyscyplin. Być może w tej sytuacji ujmowanie ekonomii jako odrębnej dziedziny nauk społecznych powinno pójść w kierunku określania jej mianem ekonomii interdyscyplinarnej lub interdyscyplinarnego podejścia do badań procesów gospodarczych – przekonuje prof. Kołodko. To m.in. dlatego ekonomia przyszłości obok matematyki i ekonometrii będzie obficie korzystała z dorobku antropologii czy kulturoznawstwa.

Były wicepremier przywołuje przykład swoistego mariażu klasycznej makroekonomii i ekonomii behawioralnej. Ta druga bowiem może nieść szansę na lepsze zrozumienie całej sfery nieracjonalności ludzkich zachowań, które powinny być uwzględniane podczas projektowania polityk dotyczących sfery gospodarczej.

>>> Czytaj również: Buchanan: Biologia podpowiada, jak rozwiązać kryzys finansowy

W dobie coraz większych mocy obliczeniowych przy użyciu zaawansowanych komputerów sprzęganie ze sobą ekonomii z innymi naukami, jak choćby neurobiologia, może być łatwiejsze, ale – jak zaznacza prof. Kołodko – może także doprowadzić do wyhodowania swoistego ekonomicznego Frankensteina.

„Teraz już nie wystarczy spojrzeć na rynkowe notowania, potem wrzucić dane do wyrafinowanego modelu komputerowego i upierać się przy wynikach. Trzeba też wątpić i nieustannie krążyć między empirią a teorią, nie tylko wiedząc, jak się liczy, lecz też nie zapominając, co i po co się liczy” – konstatuje były wicepremier .

To wszystko to tylko jedna z wielu kwestii, które prof. Grzegorz Kołodko porusza na łamach swojej nowej książki. Premiera najnowszej książki prof. Grzegorza Kołodki pt.: „Dokąd zmierza świat? Ekonomia polityczna przyszłości”, odbędzie się 5. marca 2013 roku.

  • Grzegorz W. Kołodko, „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, stron 448.
Grzegorz Kołodko / Inne / wikipedia.com/lic. CCA 2.0