Skończyły się czasy geniuszy, którzy siedzą w garażu, nastały czasy wielkich, interdyscyplinarnych centrów badawczo-rozwojowych, również w ekonomii – głosi na łamach swojej najnowszej książki prof. Grzegorz Kołodko.

W ślad za tym kończą się też czasy wielkich, ortodoksyjnych szkół w ekonomii, zaś ich miejsce zajmie ekonomia heterodoksyjna - pisze w książce pt.: „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości” prof. Grzegorz Kołodko.

Rzeczywistość bowiem skomplikowała się znacznie bardziej niż było to w przeszłości, a to z kolei wymaga od ekonomistów większej heterodoksji w podejściu do przedmiotu badań. Podążanie starymi, sprawdzonymi ścieżkami jest już w tych warunkach niewystarczające i obarczone większym niż dotychczas ryzykiem błędnego rozpoznania rzeczywistości.

Co więcej, jak uważa autor „Wędrującego świata”, to co najciekawsze, dzieje się właśnie na stykach różnych dziedzin czy też dyscyplin. Być może w tej sytuacji ujmowanie ekonomii jako odrębnej dziedziny nauk społecznych powinno pójść w kierunku określania jej mianem ekonomii interdyscyplinarnej lub interdyscyplinarnego podejścia do badań procesów gospodarczych – przekonuje prof. Kołodko. To m.in. dlatego ekonomia przyszłości obok matematyki i ekonometrii będzie obficie korzystała z dorobku antropologii czy kulturoznawstwa.

Były wicepremier przywołuje przykład swoistego mariażu klasycznej makroekonomii i ekonomii behawioralnej. Ta druga bowiem może nieść szansę na lepsze zrozumienie całej sfery nieracjonalności ludzkich zachowań, które powinny być uwzględniane podczas projektowania polityk dotyczących sfery gospodarczej.

>>> Czytaj również: Buchanan: Biologia podpowiada, jak rozwiązać kryzys finansowy

W dobie coraz większych mocy obliczeniowych przy użyciu zaawansowanych komputerów sprzęganie ze sobą ekonomii z innymi naukami, jak choćby neurobiologia, może być łatwiejsze, ale – jak zaznacza prof. Kołodko – może także doprowadzić do wyhodowania swoistego ekonomicznego Frankensteina.

„Teraz już nie wystarczy spojrzeć na rynkowe notowania, potem wrzucić dane do wyrafinowanego modelu komputerowego i upierać się przy wynikach. Trzeba też wątpić i nieustannie krążyć między empirią a teorią, nie tylko wiedząc, jak się liczy, lecz też nie zapominając, co i po co się liczy” – konstatuje były wicepremier .

To wszystko to tylko jedna z wielu kwestii, które prof. Grzegorz Kołodko porusza na łamach swojej nowej książki. Premiera najnowszej książki prof. Grzegorza Kołodki pt.: „Dokąd zmierza świat? Ekonomia polityczna przyszłości”, odbędzie się 5. marca 2013 roku.

  • Grzegorz W. Kołodko, „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, stron 448.
Grzegorz Kołodko / Inne / wikipedia.com/lic. CCA 2.0