Milioner Steven Cohen, właściciel SAC Capital Advisors, kupił obraz Pabla Picassa "Le Reve" (Sen") za 155 milionów dolarów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zaoferowano za dzieło sztuki w USA.

Do tej pory obraz znajdował się w zbiorach zarządcy kilku kasyn, Steve'a Wynna.

W 2006 roku, Wynn zgodził się sprzedać pracę Cohenowi za 139 milionów dolarów, jednak transakcja została anulowana. Dzieło uszkodził łokciem właściciel podczas prezentacji obrazu. Cohen musiał uzbroić się w cierpliwość. Gdy dzieło zostało naprawione przez restauratorów, Cohen ponowił swoją ofertę.

Reklama

Dla Steva Cohena 155 milionów dolarów nie było jednak ogromnym wydatkiem. Jego firma zarządza 15 miliardami dolarów, z czego aż 60 procent z nich należy do Cohena i jego współpracowników.

Cohen to obecnie jeden z największych kolekcjonerów sztuki na świecie. W jego zbiorach są płótna m.in. Van Gogha, Cezanne'a, Warhola, Richtera, Maneta i Picassa.

Swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczął około 2001 roku. Zaczął od impresjonizmu, a skończył na dziełach współczesnych. Jego gust cały czas ewoluuje.

Nowo zakupiony obraz Picassa "Le Reve" ("Sen") powstał w 1932 roku. Ma przedstawiać Marie-Therese Walter, która w biografiach artysty pojawia się, jako jego kochanka, modelka i muza. Artysta przez lata znajomości wspierał finansowo ją i jej córkę.

45-letni Picasso, spotkał Walter w roku 1927 na jednej z paryskich ulic - miała zaledwie 17 lat, a on był żonaty. Mimo znaczącej różnicy wieku, była to największa miłość artysty, która trwała przez kolejną dekadę, i która zainspirowała go do stworzenia wielu wspaniałych rzeźb i obrazów.