Popyt nadal pozostaje w rezerwie. Dziś rozpoczyna się posiedzenie RPP. Jego wynik poznamy jutro.

WIG20 zakończył wczorajszą sesję spadkiem o niecałą 0,1 proc. i zachował się wyraźnie słabiej od innych indeksów europejskich. Niemieckiemu Daxowi udało się zakończyć dzień wzrostem o 0,1 proc., podobnie zakończył notowania francuski CAC40. Indeks DJ Euro Stoxx 50 zyskał wczoraj 0,2 proc. Wczorajsze kalendarium nie było zbyt obfite. Grupa badawcza Sentix poinformowała w poniedziałek, że wartość indeksu Sentix dla strefy euro spadła w kwietniu 2013 roku do -17,3 pkt. z -10,6 pkt. w marcu. Jest to najniższa wartość tego indeksu od listopada ubiegłego roku. Dane są wyraźnie gorsze od prognoz. Konsensus kształtował się na poziomie -13.1 pkt. Publikowany przez grupę badawczą Sentix indeks obrazuje poziom nastrojów wśród europejskich inwestorów. Sentix przeprowadza swoje badanie wśród 2,6 tys. inwestorów. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało wczoraj o dokonaniu korekty danych na temat niemieckiej produkcji przemysłowej w lutym. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc. m/m, po tym jak miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc. Jest to wynik lepszy od prognoz, które mówiły o wzroście tylko o 0,3 proc. m/m.

Zdecydowanie lepiej wyglądało wczoraj zakończenie sesji w USA. Dow Jones zakończył sesję wzrostem o 0,3 proc., S&P500 wzrósł o 0,6 proc., Nasdaq o 0,5 proc. Na tamtejszym rynku dość poważnym argumentem do kontynuowania odreagowania może być bardzo pozytywny początek sezonu publikacji wyników kwartalnych. Na pierwszy ogień jak zwykle poszła Alcoa, której udało się wypracować wynik lepszy od zakładanego przez analityków. Zysk na akcję wyniósł 0,11 USD przy prognozie mówiącej o 0,08 USD. Rok temu było to 0,10 USD. Przychód wyniósł 5,83 mld USD przy prognozie na poziomie 5,89 mld USD. Rok temu było to 6,01 mld USD. Warto dodać, że ten największy koncern aluminiowy w USA spodziewa się, że w 2013 roku światowy popyt na aluminium wzrośnie o 7 proc.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Większość analityków spodziewa się, że zgodnie z ostatnimi zapowiedziami członków Rady, tym razem stopy pozostaną niezmienione. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku polskiego wynosi 3,25 procent. Istotna dla naszego rynku będzie jutrzejsza konferencja po posiedzeniu, która być może przyniesie zapowiedzi dalszych obniżek stóp w drugiej połowie tego roku. Nocą na rynki dotarły dane na temat poziomu inflacji w marcu w Chinach. Inflacja CPI obniżyła się w marcu do 2,1 proc. z 3,2 proc. r/r. Za to wskaźnik PPI spadł w marcu do -1,9 proc. z -1,6 proc. r/r. Na rynkach nadal widoczna jest przecena jena w reakcji na luzowanie polityki pieniężnej przez Bank Japonii. Kurs USD/JPY wzrósł do 99,65 i jest to poziom najwyższy od maja 2009 roku. Kurs EUR/JPY wzrósł do poziomu 129,92i znajduje się najwyżej od stycznia 2010 roku.