PIR będzie realizował Program „Inwestycje Polskie" ogłoszony w ub. roku przez premiera Donalda Tuska. Program ma na celu zapewnienie długoterminowego finansowania rentownych projektów infrastrukturalnych o kluczowym znaczeniu dla Polski.

"W środę, 19 czerwca, spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Również w środę weszła w życie uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia PIR w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki o kwotę 15 mln zł w drodze emisji akcji serii B skierowanej w ramach subskrypcji prywatnej do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)" – czytamy w komunikacie.

BGK zaakceptował plan finansowy PIR-u i podjął decyzję o dokapitalizowaniu spółki kwotą 15 mln zł. Umowa objęcia akcji przez BGK zostanie zawarta do dnia 30 czerwca 2013 r., natomiast wpłaty środków na kapitał będą następowały transzami

"PIR nie będzie zwykłą firmą jakich w KRS wiele. Ma do spełnienia cel, którego realizacja ma za zadanie przynieść korzyści dla następnych pokoleń. Dlatego w trakcie najbliższych tygodni spółka powinna zamknąć wszystkie procesy organizacyjne, by jak najszybciej rozpocząć działalność operacyjną, równie skutecznie jak drugi filar programu - BGK. Bank w ramach IP udzielił już ponad 1 mld zł kredytów, a ostatnio zaangażował się w finansowanie budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na kwotę 170 mln zł" – powiedział wiceminister skarbu Paweł Tamborski, cytowany w komunikacie.

Reklama

"Jestem bardzo zadowolony, że spółka została zarejestrowana, jak również dokapitalizowana przez BGK. Możemy ruszać pełną parą do pracy, co nie oznacza, że do tej pory nie zajmowaliśmy się konkretnymi projektami" - powiedział prezes PIR Mariusz Grendowicz, cytowany w komunikacie.

Dodał, że docelowo PIR ma zatrudniać około 20-30 osób.

We wtorek, 18 czerwca, został zawarty kontrakt menadżerski dotyczący warunków sprawowania funkcji Prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych, pomiędzy radą nadzorczą PIR a Mariuszem Grendowiczem. Na stanowisko prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych, Mariusz Grendowicz został powołany w dniu 7 marca 2013 r.