Premier Tusk zapowiedział przyspieszenie prac nad zmianami w ustawie o prokuraturze. W tej sprawie szef rządu ma się spotkać z Prokuratorem Generalnym, prezydentem i ministrem sprawiedliwości. Celem prac jest to, by prokuratura była "bardziej niż do tej pory" gotowa pracować na rzecz ochrony państwa i obywateli przed agresją. W ten sposób premier nawiązał do ostatnich wydarzeń na tle rasistowskim. W Białymstoku jedna z prokuratur odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie malowania swastyk, uznając, że są one "powszechnym w Azji symbolem szczęścia".

Premier zapowiedział, że ostatnim aktom rasistowskim będzie poświęcone spotkanie ministra spraw wewnętrznych z Prokuratorem Generalnym. Zdaniem szefa rządu, prokuratura i policja powinny "na serio i z całą bezwzględnością" ścigać przypadki nienawiści rasowej, agresji, antysemityzmu i zakłócania porządku publicznego. Sprawa jest jednoznaczna - dodał premier i podkreślił, że zachowań rasistowskich zakazują nie tylko poszczególne artykuły kodeksu karnego, ale też konstytucja. Donald Tusk powiedział, że Polska musi być krajem demokratycznego ładu, w którym jest miejsce dla wszystkich poglądów i w którym nie będzie agresji wobec tych, którzy chcą je głosić.

>>> Czytaj również: Premier przeciwko elastycznym opłatom za parkowanie

Jutro opinia publiczna pozna szczegóły raportu na temat funkcjonowania OFE, za tydzień rząd zdecyduje, czy przyjmie dokument wraz z rekomendacjami.

Reklama

Szef rządu kategorycznie stwierdził, że zmiany w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych są konieczne. "Status quo jest nie do utrzymania" - powiedział premier. Donald Tusk uchylił się od odpowiedzi na pytanie, jakie będą rekomendacje do raportu. Dodał, że liczy na rzetelną dyskusję o tym, co dalej zrobić z OFE. Jak powiedział, zależało mu na tym, by raport był pozbawiony jakiejkolwiek tezy politycznej. Dlatego też jest podzielony na opis tego, co przyniosły OFE oraz rekomendacje w związku ze stanem rzeczy. "Mozna dyskutować z koncepcjami i liczę na uczciwą do bólu dyskusję, co dalej zrobić z OFE, ale nie sposób dyskutować z lic liczbami. Raport w sprawie OFE mają jutro przedstawić wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.