Senat zajmie się dzisiaj uelastycznieniem czasu pracy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
3 lipca 2013, 07:22
Fabryka
Fabryka/ShutterStock
Senat zajmie się dzisiaj między innymi nowelizacją Kodeksu Pracy wydłużającą z czterech miesięcy do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i wprowadzającą ruchomy czas pracy.

 Ma to umożliwić przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy. Firma, kiedy nie ma zamówień na produkcję, zamiast zwalniać pracowników, wyśle ich do domu. A wolne odpracują, gdy będą zamówienia - tłumaczy rząd i pracodawcy. 

Przeciwne zmianom są związki zawodowe i zapowiadają protesty w tej sprawie. Twierdzą, że pracownik sprowadzony zostanie do roli niewolnika.

Nowelizację w czerwcu przyjął Sejm a zakłada ona, że ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego, a do wydłużenia okresu rozliczeniowego może dojść tylko i wyłącznie za zgodą strony pracowniczej. Gwarantuje też pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku jej wykonywania.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj