UEFA opublikowała krótką listę nominowanych do nagrody Najlepszego Piłkarza grającego w Europie. W pierwszej trójce znaleźli się Lionel Messi, Cristiano Ronaldo oraz Franck Ribery i to oni będą walczyć o nagrodę. Polak Robert Lewandowski zajął piąte miejsce.

Szeroką listę nominowanych UEFA ogłosiła na początku lipca - we wtorek dowiedzieliśmy się, ile ostatecznie punktów dostali poszczególni piłkarze od przedstawicieli mediów.

W głosowaniu dziennikarzy z każdego zrzeszonego w UEFA kraju Polak uzyskał 39 punktów i zajął ostatecznie piąte miejsce. Lewandowski wyprzedził takie gwiazdy europejskiej piłki jak Zlatan Ibrahimović czy Robin van Persie.

Dziesiątka najlepszych piłkarzy sezonu 2012/2013 według UEFA:

1-3. Lionel Messi (FC Barcelona), Franck Ribery (Bayern Monachium) Cristiano Ronaldo (Real Madryt)

4. Arjen Robben (Bayern Monachium) - 55 punktów

5. Robert Lewandowski - (Borussia Dortmund) - 39 punktów

6. Thomas Müller (Bayern Monachium) - 38 punktów

7. Bastian Schweinsteiger (Bayern Monachium) - 32 punkty

8. Gareth Bale (Tottenham) - 24 punktów

9. Zlatan Ibrahimović (Paris Saint-Germain) - 14 punktów

10. Robin van Persie (Manchester United) - 10 punktów

UEFA nie podała, ile punktów zdobyli Messi, Ribery i Ronaldo, aby w finale nie sugerować dziennikarzom kolejnych wskazań. Ostateczne głosowanie odbędzie się na żywo 29 sierpnia w Monte Carlo podczas losowania grup do tegorocznej Ligi Mistrzów.

Nagroda UEFA dla najlepszego piłkarza w Europie przyznawana jest od 2011 roku. Poprzednie dwie edycje wygrali Lionel Messi (2010/2011) i Andres Iniesta (2011/2012).