Już wkrótce Dziennik Gazeta Prawna przystąpi do wyboru laureatów kolejnej edycji konkursu Wizjonerzy polskiej gospodarki. Chodzi o ludzi niestandardowych, menedżerów, którzy mają nie tylko nietuzinkowe idee, lecz także potrafią je przekuć w projekt biznesowy. I co najważniejsze – odnieść sukces.

Pierwszą piątkę wizjonerów kapituła konkursu wskazała w ubiegłym roku. To, że zostali oni trafnie wytypowani, potwierdza ich działalność w roku 2013.

>>> ZGŁOŚ SWOJEGO KANDYDATA DO NAGRÓD WIZJONERZY 2013

Rafał Brzoska, prezes Integer.pl, z powodzeniem rozwija biznes przesyłek pocztowych i kurierskich. Firma, która poprzez InPost w 2012 r. kontrolowała już 16 proc. sektora przesyłek pocztowo-kurierskich, klientów odbiera już nie tylko Poczcie Polskiej. Odważnie wchodzi na rynki zagraniczne, gdzie rozwija sieć paczkomatów. Już teraz są one dostępne w 14 krajach.

– O potencjale rozwiązania paczkomatowego świadczy również sukces, jakim zakończyła się nasza ostatnia prywatna oferta akcji. Łącznie grupa pozyskała dzięki niej około 147 mln zł – zapewnia prezes Integer.pl. Od początku tego roku kurs spółki na warszawskiej giełdzie wzrósł o 70 proc. do 314 zł.

Niewiele mniej zarobili akcjonariusze Alior Banku, którego kurs wzrósł w tym roku o niemal 44 proc., do ok. 90 zł. A od debiutu banku na GPW pod koniec 2012 r. na akcjach firmy można było zarobić niemal 58 proc. Oferta publiczna Aliora była zresztą największym IPO prywatnej firmy w ponad 21-letniej historii GPW. Inwestorzy kupili w niej papiery warte 2,1 mld zł.

– Zakończony w ubiegłym roku z sukcesem, drugi pod względem wielkości na świecie bankowy debiut giełdowy oraz zaufanie, jakim obdarzyli nas inwestorzy, to dowód, że przyjęta przez Alior Bank strategia biznesowa okazała się słuszna – podkreśla Wojciech Sobieraj, prezes banku.

Na koniec czerwca 2013 r. Alior Bank obsługiwał 1,74 mln klientów, o ponad 0,5 mln więcej niż w połowie zeszłego roku.

Na laurach nie spoczywa także Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. Spółka inwestuje w kupioną na początku 2012 r. kanadyjską Quadrę, której najcenniejszym aktywem jest projekt odkrywkowej kopalni miedzi w Chile – Sierra Gorda. Jednak KGHM już planuje rozwój nowych segmentów działalności. Zmierza między innymi zostać głównym dostawcą paliwa do reaktorów atomowych w polskiej elektrowni jądrowej, chce również sięgnąć po gaz, który zalega pod jego złożami miedzi w naszym kraju.

Także CD Projekt kierowany przez Adama Kicińskiego się rozkręca. Produkowana przez spółkę trzecia część gry komputerowej „Wiedźmin” zrobiła furorę na amerykańskich targach E3, gdzie zgarnęła wiele nagród. Tam także jej producenta spotkał jeszcze jeden zaszczyt, którego nie dostąpiła do tej pory żadna inna firma z Polski.

– Microsoft zaprezentował zapowiedź „Wiedźmina” na swojej najważniejszej konferencji poświęconej grom na nową konsolę. To dowód na to, że jesteśmy dziś postrzegani przez tych gigantów jako cenny partner, a „Wiedźmin” jako potencjalny, globalny hit – wskazuje Adam Kiciński.

Ambicji nie można odmówić też Andrzejowi Mochoniowi, prezesowi Targów Kielce. Dzięki jego determinacji spółka należąca do miasta otworzy pod koniec sierpnia Centrum Kongresowe, które powstało kosztem 70 mln zł.

– Nie możemy skupiać się tylko na typowych imprezach targowych, ponieważ rynek idzie w kierunku jak najbardziej kompleksowych usług. Dzisiaj nie mówimy tylko o branży targów, ale przemyśle spotkań, w którym targi powiązane są z kongresami i konferencjami branżowymi – deklaruje Andrzej Mochoń.

I myśli o kolejnych inwestycjach. Najnowszy plan to budowa czterogwiazdkowego hotelu w pobliżu miejsca targów. Możliwe, że spółka, której udział w polskim rynku targów pod względem wynajętej powierzchni sięga niemal 30 proc., sfinansuje go z kapitału pozyskanego z giełdy, bo poważnie myśli o debiucie na GPW.

>>> ZGŁOŚ SWOJEGO KANDYDATA DO NAGRÓD WIZJONERZY 2013