Kruk chce w 2013 r. poprawić ubiegłoroczne wyniki o "grube" kilkanaście procent i wypracować zysk netto przekraczający 90 mln zł, poinformował agencję ISBnews prezes Piotr Krupa.

Taką dynamikę Kruk chce utrzymać w kolejnych latach, a pomóc w realizacji zamierzeń ma m. in. rozpoczęcie jeszcze w tym roku działalności w Hiszpanii.

"Dzięki działaniom wewnętrznym w ubiegłym roku, udało nam się w pierwszej połowie 2013 r. wypracować bardzo dobre wyniki finansowe. Udało nam się nie tylko zdobywać nowych klientów oraz zagospodarowywać kolejne nisze rynkowe, ale także poprawiać ściąganie należności" - powiedział Krupa na konferencji prasowej.

Prezes dodał, że jest także optymistą, jeśli chodzi o kolejne okresy. Wynika to zarówno z działań wewnętrznych, jak i sprzyjającej sytuacji rynkowej, szczególnie w okresie obowiązywania niskich stóp procentowych.

"Nadal chcemy aktywnie kupować wierzytelności detaliczne, a podaż ze strony banków jest bardzo wysoka. Pojawia się także coraz więcej portfeli hipotecznych i MŚP, więc chcemy także w tym segmencie się rozwijać" - wyjaśnił prezes.

Podkreślił, że spółka nie zapomina także o ekspansji zagranicznej, obecnie rozważa trzy potencjalne nowe regiony geograficzne - Rosja, Turcja i Hiszpania.

"Konkretów jeszcze nie ma, ale priorytetowy jest rynek hiszpański. Chcemy, aby udało się dokonać tego jeszcze w tym roku, choć oczywiście efekty finansowe tych działań zobaczymy dopiero za kilka kwartałów" - zaznaczył Krupa.

Według niego, silne działania prorozwojowe Kruka, w oparciu o posiadane już doświadczenia i umiejętności powinny pozwolić na dynamiczny wzrost całej Grupy. Dodatkowo Krupa ocenia także, że w 2013 r. banki zaoferują wierzytelności o wartości ok. 10 mld zł, za które trzeba będzie zapłacić do 1,2 mld zł. A kolejne kilkanaście miliardów pojawi się w ofertach instytucji finansowych na przyszłość.

"Kruk, jak każda dobra spółka, ma szansę rosnąć rocznie o 'grube' naście procent rok do roku. W tym roku konsensus rynkowy mówi o zysku Kruka powyżej 90 mln zł i my chcemy taki wynik osiągnąć. Także w kolejnych latach rosnąć w tym tempie" - podsumował w rozmowie z ISBnews Krupa.

Kruk jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami, od 2011 r. notowaną na GPW w Warszawie . Od 2007 roku grupa działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynkowym. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach.