Wystarczyło pół godziny, żeby wycena jednego waloru Rafako podskoczyła z 5,50 zł o ponad złotówkę, osiągając poziom 6,61 zł. Właścicieli zmieniło blisko 2,5 mln papierów spółki produkującej kotły, a obroty sięgnęły 15,4 mln zł. Na koniec dnia kurs nieznacznie spadł do 6,25 zł za walor, co i tak oznacza imponujący 13-proc. wzrost wartości firmy i powrót do wyceny z końca czerwca, oznaczającej ponad 384 mln zł kapitalizacji rynkowej.
Co tak bardzo rozpaliło umysły inwestorów? W wyniku zawartej ugody Rafako otrzyma od Alstomu 43,5 mln euro. Porozumienie oznacza także przywrócenie współpracy między spółkami, która rozpocznie się już przy realizacji projektu w Opolu. Chodzi o budowę dwóch bloków na węgiel kamienny o wartości 11,5 mld zł.
Zdaniem Andrzeja Kowalskiego, prezesa Energoprojektu Katowice, porozumienie Rafako i Alstomu przybliża rozpoczęcie realizacji inwestycji PGE, największego wytwórcy energii elektrycznej w Polsce. – Wyklucza bowiem ewentualną szarpaninę między firmami na etapie realizacji kontraktu – ocenia Kowalski.
Ostateczna decyzja o losach projektu zapadnie do 15 grudnia 2013 r. Wówczas upłynie termin na wydanie polecenia rozpoczęcia robót budowlanych. Zdaniem wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika rozpoczęcie inwestycji jest przesądzone. Według informacji DGP budowa nie ruszy, jeśli umowa z Rafako, Polimeksem-Mostostalem i Mostostalem Warszawa oraz z PKO BP i Alstomem określająca warunki wsparcia przez bank tej inwestycji z warunkowej nie zmieni się w ostateczną. Do tego potrzebny jest Polimeksowi aneks do umowy restrukturyzacyjnej z wierzycielami. Jego warunki zostały już określone, ale dokumentu wciąż nie podpisano.
Reklama
Ugoda Rafako z Alstomem stanowi także krok w kierunku realizacji innej dużej inwestycji energetycznej, czyli budowy bloku węglowego o mocy 850 MW w Jaworznie. Przygotowania do rozpoczęcia projektu Tauronu są na ostatniej prostej. Podpisanie ostatecznej umowy spodziewane jest do końca tego miesiąca.
– Ugoda pozwala nam się skupić na realizacji projektów biznesowych – cieszy się cytowany w komunikacie Paweł Mortas, prezes Rafako, spółki, która jest pod kontrolą PBG. Budowlana grupa przeżywa kryzys i szuka porozumienia z wierzycielami. Mogą w tym pomóc energetyczne kontrakty. – Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia prac w Opolu, w procesie przygotowującym inwestycję w Jaworznie. Przygotowujemy się także do składania ofert w kolejnych przetargach na realizację bloków energetycznych – zapowiada Mortas.
16,9 mld zł taką wartość mają kontrakty na realizację elektrowni dla PGE i Tauronu
13 proc. o tyle wzrósł wczoraj giełdowy kurs Rafako
384 mln zł wynosi dziś kapitalizacja giełdowa Rafako

Notowania partnerów rosną

Na ugodzie między Rafako a Alstomem skorzystał wczoraj także Mostostal Warszawa. Kurs kontrolowanej przez hiszpańską Accionę spółki podskoczył o 30 gr, do 4,95 zł za walor. To oznacza 6,45-proc. wzrost. Mostostal Warszawa korzysta, bo jest członkiem konsorcjum wykonawczego do rozbudowy elektrowni Opole. Udziały budowlanej spółki w wartym 11,5 mld zł kontrakcie sięgają 24 proc. i warte są 2,8 mld zł. Kurs Mostostalu Warszawa rośnie od 10 października, kiedy za jeden papier firmy inwestorzy płacili niewiele ponad 3 zł. Zyskuje również Polimex-Mostostal, który od 9 października wzbił się z 15 gr do 21 gr, co oznacza ponad 30-proc. wzrost.