Lepsze niż oczekiwano dane odnośnie indeksów PMI dla sektora usług z krajów strefy euro nie mają większego przełożenia na notowania wspólnej waluty. Euro ma problemy z wygenerowaniem większej korekty wzrostowej pomimo pozytywnych trendów obserwowanych w poziomie aktywności zarówno w sektorze przemysłowym, jak i usług w strefie euro. Powodem może być niska inflacja, która zapewne spędza sen z powiek Mario Draghi’emu. Być może rynek liczy, że spadek oczekiwań inflacyjnych zmusi Europejski Bank Centralny do działania. Jak na razie EURUSD utrzymuje się w zakresie 1,3480-1,3540 w oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Analitycy oczekują, że w grudniu sprzedaż wzrosła o 1,5% w skali roku oraz spadła o 0,5% licząc miesiąc do miesiąca.

Podczas środowej sesji zza oceanu napłyną istotne dane dotyczące poziomu aktywności w usługach oraz sytuacji na rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że w styczniu indeks ISM dla usług wzrósł do 53,7 pkt. z 53 pkt. Po kiepskim odczycie tego wskaźnika dla sektora przemysłowego należy jednak oczekiwać, że i w tym przypadku odczyt niemile zaskoczy. Z kolei jeśli chodzi o zmianę zatrudnienie, to zgodnie z raportem ADP szacuje się, że w styczniu przybyło 180 tys. miejsc pracy. To wynik znacznie niższy niż w grudniu. Kiepskie odczyty mogą zaważyć negatywnie na notowaniach USD.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej będzie decydowała o stopach procentowych, jednak wydarzenie to powinno pozostać w cieniu publikacji zza granicy. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 2,5%, a retoryka Rady pozostanie neutralna, co nie powinno mieć większego wpływu na notowania złotego. Nasza krajowa waluta istotnie zyskała wczoraj na wartości, a kluczowe dla losów PLN będzie przełamanie istotnych poziomów cenowych, co otworzy drogę do dalszego umocnienia złotego.

EURPLN

Złoty istotnie zyskuje na wartości od wczoraj. Eurozłoty przełamał psychologiczne wsparcie w rejonie 4,20 oraz przetestował dziś linię kinjun, co sprzyja dalszemu umocnieniu złotego w rejon górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym (okolice 4,17). Tenkan sen wyznacza opór w rejonie 4,2190 w skali dziennej.

EURUSD

Notowanie eurodolara pozostaje od wczoraj w wąskim zakresie wahań. Para EURUSD ma trudności z wyjściem powyżej oporu na poziomie 1,3540, gdzie przebiega zniesienie 23,6% całości fali spadkowej z okolic 1,3740. Techniczny układ na wykresie 4h sprzyja dalszym spadkom. Para handlowana jest obecnie poniżej linii tenkan i kinjun. Najbliższe wsparcie to rejon 1,3480.