Tempo wzrostu gospodarczego po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrosło o 0,7% w ujęciu kwartalnym podczas gdy prognozy rynkowe zakładały wzrost o 0,3%. Z kolei PKB bez uwzględniania czynników sezonowych wzrósł o 1,6% licząc rok do roku wobec prognozowanych 1,0%. PKB z Niemiec pozytywnie zaskoczył co wpłynęło pozytywnie na notowania euro. Wobec bardzo dobrych danych z niemieckiej gospodarki należy oczekiwać także pozytywnego odczytu PKB dla całej strefy euro co powinno sprzyjać utrzymaniu korekty wzrostowej na eurodolarze. Co więcej po słabszym odczycie sprzedaży detalicznej z USA waluta amerykańska traci na wartości. Z kolei dzisiejszy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan powie nam nieco więcej o nastrojach wśród amerykańskich konsumentów.

W trakcie dzisiejszego dnia poznamy ważne publikacje z Polski, z czego najważniejszy będzie odczyt wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych. W ostatnim czasie mamy do czynienia z deflacją w związku z czym piątkowy odczyt tego wskaźnika będzie analizowany pod kontem większej niż oczekuje się obniżki stóp procentowych w Polsce. Jak na razie złoty pozostaje dość mocny i zdołał odrobić większość strat na bazie porozumienia wypracowanego w Mińsku. Z technicznego punktu widzenia EURPLN powinien kontynuować spadki w rejon istotnego wsparcia na poziomie 4,1450 w najbliższym czasie.

W dniu wczorajszym nastąpiło silne umocnienie waluty brytyjskiej, co miało związek z mniej gołębim niż ostatnio kwartalnym raportem Banku Anglii na temat inflacji. Prezes BoE stwierdził, że podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii może nastąpić wcześniej niż oczekuje tego rynek. Z jednej strony w raporcie zostały obniżone prognozy dotyczące inflacji w krótkim terminie oraz Mark Carney zapowiedział, że może dojść nawet do cięcia stóp w sytuacji jeśli ryzyko deflacji wzrosłoby, jednak z drugiej strony zaznaczył, że może nastąpić zacieśnianie polityki monetarnej nawet w sytuacji niskiej inflacji jeśli perspektywy dotyczące inflacji w średnim terminie wskazywałyby na taką konieczność. Ponadto bank oczekuje, że wzrost gospodarczy pozostanie powyżej trendu w nadchodzących kwartałach, co powinno również stopniowo wpływać na poprawę sytuacji na rynku pracy. Oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w Wielkiej Brytanii jeszcze w 2015 roku powinny wspierać notowania funta.

Reklama

Eurodolar zdołał wybronić istotne wsparcie na poziomie 1,1260. Dłuższa konsolidacja tuż nad tym poziomem przyniosła ostatecznie lekkie umocnienie euro względem dolara. Na wykresie H4 obserwujemy próbę kontynuacji korekty wzrostowej na tej parze, co może sprzyjać powrotowi EURUSD w rejon ostatnich maksimów lokalnych w rejonie 1,15-1,1530. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali H4 znajduje się na poziomie 1,1410.

Silny ruch wzrostowym obserwowaliśmy wczoraj na parze EURSEK, co miało związek z decyzją Banku Szwecji o wdrożeniu niekonwencjonalnych działań w polityce monetarnej (wprowadzenie ujemnych stóp procentowych oraz programu QE). Z technicznego punktu widzenia para może podjąć próbe testu maksimum lokalnego na poziomie 9,7230, które wyznacza obecnie najbliższy opór. Ponadto na wykresie w skali dziennej notowania powróciły powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan i kijun, co zgodnie z japońską techniką inwestycyjną sprzyja utrzymaniu wzrostów w średnim terminie. Wsparcie wyznacza poziom 9,5290.