"Stoczek-OU1K to już dziesiąty odwiert Koncernu wykonywany w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Zlokalizowany jest on na terenie koncesji 'Wodynie-Łuków', znajdującej się na granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. (...) Prace nad otworem horyzontalnym Stoczek-OU1K potrwają około 30 dni i zakończą się jeszcze w I kwartale 2014 roku" - czytamy w komunikacie.

Całkowita długość otworu Stoczek-OU1K, wraz z wykonywanym odcinkiem horyzontalnym, wyniesie około 4200 m. Poziomy odcinek otworu, ma na celu zbadanie perspektywicznej warstwy łupków gazonośnych, zalegającej na głębokości przekraczającej 3100 m p.p.t. i osiągnie długość 1100 m.

"PKN Orlen wykonał dotychczas 9 otworów w poszukiwaniu gazu ziemnego z łupków, w tym 2 horyzontalne w miejscowościach Syczyn i Berejów na Lubelszczyźnie. Równolegle do prac wiertniczych w gminie Stoczek Łukowski, trwają także przygotowania do wykonania kolejnego otworu w powiecie świdnickim (woj. lubelskie). Koncern, w oparciu o przyjęty harmonogram prac, planuje wykonać w 2014 roku co najmniej 4 otwory poszukiwawcze" - czytamy dalej. 

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r. 

>>> Kiedy w Polsce można liczyć na komercyjny przepływ gazu łupkowego możesz dowiedzieć się tutaj.