Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) trafił już wniosek PGZ o zamiarze koncentracji polegającej na przejęciu kontroli nad 12 spółkami z sektora obronnego. Czytaj więcej na ten temat.

"Budowę Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcemy zakończyć w tym roku. Pierwszy etap planujemy zamknąć do 30 czerwca, a drugi do końca grudnia. Na razie koncentrujemy się na ustrukturyzowaniu tego projektu" - powiedział Karpiński, cytowany w komunikacie.

Wniosek skierowany do UOKiK dotyczy koncentracji polegającej na przejęciu przez PGZ bezpośredniej kontroli nad 12 spółkami z sektora obronnego. Chodzi o nadzorowaną przez MSP Hutę Stalowa Wola i nadzorowane przez MON: WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu, podano również.

Urząd ma dwa miesiące na wydanie decyzji. Zgodę na włączenie spółek do PGZ wyraziła wcześniej Rada Ministrów.

Natomiast 20 lutego Komitet Rady Ministrów przyjął i rekomendował Radzie Ministrów wniosek ministra skarbu o zgodę na wniesienie do PGZ akcji kolejnej spółki - Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, podano również.

Reklama

"W dalszej kolejności strukturę PGZ zasilić mają m.in. akcje i udziały spółek nadzorowanych przez ARP i skupionych w grupie PHO. W sumie ok. 30 podmiotów" - czytamy dalej.

Resort podkreśla, że dzięki konsolidacji powstanie silna grupa z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Pozwoli również utrzymać i stworzyć nowe miejsca zatrudnienia bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób. Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla MON oraz aktywnie uczestniczyć w procesie modernizacji polskiej armii. W ciągu najbliższej dekady na ten cel trafi 130 mld zł.