Adamkiewicz: Europa będzie mocna

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
4 kwietnia 2014, 08:53
Mateusz Adamkiewicz, analityk XTB
Mateusz Adamkiewicz, analityk XTB/Media
Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy będą czekać przede wszystkim na dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy o 14.30.

Mimo ich istotności, powinny być one dość neutralne dla rynku ponieważ rynek i tak wycenia cięcia programu QE3 na kolejnych posiedzeniach FED. W związku z tym nawet jeśli początkowe ruchy będą spore, to kierunek długoterminowy i tak pozostanie niezmieniony.

Dla rynku akcyjnego o wiele ciekawsze były wydarzenia z czwartkowej sesji i rozbudzone oczekiwania na wprowadzenie europejskiego programu QE. O takiej możliwości już wcześniej wspomniał Jens Weidmann z Bundesbanku, a wczoraj Mario Draghi jasno zasygnalizował, że dyskusja na temat takiego rozwiązania miała miejsce. Akcja kredytowa i inflacja w Strefie Euro nadal spadają, co jest sygnałem zdecydowanie negatywnym i wymagającym działania. Wydaje się, że wprowadzenie QE jest opcją ekstremalną, a EBC najpierw może obniżyć stopy procentowe, jednak sam fakt opcji skupu aktywów na horyzoncie zdecydowanie pozytywnie wpływa na wyceny europejskich akcji. Podczas wczorajszej sesji włoski FTSE MIB czy hiszpański IBEX wyszły na trzyletnie maksima, a potencjał wzrostowy nie jest wyczerpany zarówno od strony fundamentalnej, jak i technicznej. Francuski CAC40 jest najwyżej od 2008 roku, a DAX cały czas walczy o wyjście na nowe historyczne szczyty. Europejski rynek akcyjny wydaje się bardziej atrakcyjny niż pozostałe rynki krajów rozwiniętych, co potwierdza początek tego roku. Najlepsze powinny być giełdy we Włoszech i Hiszpanii ze względu na głęboką przecenę podczas kryzysu, planowane reformy gospodarcze i nadchodzące ożywienie gospodarcze.

Kolejny raz zadyszkę złapał WIG20, głównie za sprawą przeceny KGHM. Miedź po kilku dniach odbicia wczoraj mocno traciła, co tradycyjnie przełożyło się na słabość warszawskiego parkietu. Dopóki nie zejdziemy poniżej 2400 pkt., to korekty takie jak wczoraj nadal wydają się okazją do zakupu kontraktu na WIG20 z celem w okolicy 2500 pkt.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: X-Trade Brokers
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj