Liczba zakażeń koronawirusem w powiatach

Najwięcej zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców notuje województwo lubelskie, gdzie tygodniowy wskaźnik zakażeń był na poziomie 0,68 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Dziś ani jeden powiat nie miał wskaźnika na poziomie strefy czarnej i bezpiecznika. Żaden powiat nie były w strefie czerwonej, ani w strefie żółtej. Do strefy zielonej statystycznie kwalifikuje się 7 regionów.

Dziś najwyższy wskaźnik notuje powiat myśliborski w woj. zachodniopomorskim,gdzie wskaźniki był na poziomie 2,85.

Reklama

W których regionach pandemia jest pod kontrolą?

Dziś 373 regionów miało wskaźnik na poziomie poniżej 2 zakażeń na 100 tys. osób, co oznacza, że statystycznie w tych powiatach pandemia jest pod kontrolą. 138 powiaty miały wskaźnik na poziomie zero.

Pandemiczne ograniczenia

Do 17 marca cztery województwa rząd zakwalifikował jako obszar szczególnie narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2. Są to woj. warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie. Na terenie tych regionów zamknięte zostały hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Na Warmii i Mazurach ograniczenia wprowadzone zostały już 27 lutego, na Pomorzu - od soboty 13 marca, a na Mazowszu i w woj. lubuskim od poniedziałku 15 marca. Natomiast od 20 marca do 9 kwietnia obostrzenia zostały rozszerzone na całą Polskę. Od 27 marca w całej Polsce zostały wprowadzone kolejne obostrzenia.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. m2 zostały zamknięte - dotyczyło to handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane pozostały dostępne. W placówkach handlowych i innych punktach takich jak np. poczta, panują bardziej rygorystyczne zasady - dla sklepów o pow. 100 m2 jest to 1 os./20m2. Początkowo do 9 kwietnia miały być zamknięte salony urody w całej Polsce, a działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Żłobki i przedszkola zostały zamknięte. W miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – 1 osoba na 20 m2. Jednak obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia. 14 kwietnia obostrzenia zostały przedłużone o kolejny tydzień, czyli do 25 kwietnia, z tym że od 19 kwietnia otwarte mają być żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Także od 19 kwietnia dopuszczono możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Natomiast hotele i obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych.

Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach przywrócone zostało funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów zakładów kosmetycznych, natomiast w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim dotychczasowe obostrzenia zostały utrzymane.

Od szczytu z 1 kwietnia statystyki zakażeń spadają co daje pole do luzowania obostrzeń. "Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki" - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dlatego 28 kwietnia rząd pokazał kalendarz stopniowego luzowania obostrzeń od początki maja. Czytaj więcej o obostrzeniach

Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpiło kolejno w dwóch etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Od 6 czerwca można organizować targi, konferencje i wystawy z limitem 1 osoby na 15 m2. Otwarte zostały sale zabaw z limitem 1 os. na 15 m2, a limit imprez i zgromadzeń zwiększony do 150 osób. Środku transportu zbiorowego mogę być wypełnione w 75 proc. z obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Szczegóły najnowszego planu luzowania obostrzeń znajdziesz tu

Dotychczasowa ścieżka luzowania obostrzeń nie zwiększyła liczby zakażeń, dlatego rząd przechodzi od dalszej liberalizacji obostrzeń. Od 26 czerwca limity na targach, konferencjach, w klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, wystawach i salach zabawzostały zwiększone do 1 os. na 10 m2. Otwarte zostały dyskoteki z limitem 150 osób. Do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione. Na widowniach sportowych limit wynosi 50 proc. obłożenia - bez osób zaszczepionych. W kinach i teatrach dostępnych jest 75 proc. zajętych miejsc. Także w hotelach i pensjonatach limit został zwiększony do 75 proc. zajętych pokoi - bez osób zaszczepionych. Dotychczas w restauracjach tylko co drugi stolik mógł być zajęty, teraz limit to 75 proc. W wesołych miasteczkach limit również jest na poziomie 75 proc. obłożenia obiektu. Środku transportu zbiorowego mogą być wypełnione w 100 proc. z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

Obecnie sytuacja pandemiczna w kraju zmieniła się diametralnie. Chorych na COVID-19 przybywa, a średnia liczba zakażeń jest obecnie na poziomach, które podczas poprzedniej fali pandemii budziły grozę. Mimo to, rząd przez ługi czas nie wprowadzał żadnych zmian w obostrzeniach. Ale pojawienie się nowego wariantu koronawirusa - Omikron - sprawiło, że polski rząd zdecydował się jednak na zaostrzenie obostrzeń.

Nowe zasady będą obowiązywać od 1 grudnia.

W obronie przez nową mutacją koronawirusa Ministerstwo Zdrowia chce uszczelnić granice. W tym celu MZ wprowadza zakaz lotów z siedmiu krajów afrykańskich: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę, a test na obecność koronawirusa nie będzie z niej zwalniać. Dodatkowo dla osób podróżujących do Polski spoza strefy Schengen wprowadza sią 14-dniową kwarantannę, a zwalniać z niej będzie jedynie negatywny wynik tekstu PCR wykonany po ósmym dniu od przekroczenia granicy.

W wymiarze krajowym limity zgromadzeń w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych zostaje zredukowany do 50 proc. (z 75 proc. obecnie). Z tym, że osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach. Limity do 100 osób zostaną wprowadzone także w przypadku wesel, komunii czy dyskotek, a w przypadku wydarzeń sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi limit ustalono na maksymalnie 250 osób. W siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązywał będzie limit jednej osoby na 15 m2.

Kolejne zasady będą obowiązywać od 15 grudnia.

Jednak 7 grudnia, ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19, MZ zdecydowało się na podjęcie bardziej stanowczych działań i od 15 grudnia wprowadza dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Od tego dnia w restauracjach, barach i hotelach wprowadzony będzie limity 30 proc. obłożenia lokalu, a dyskoteki i kluby będą zamknięte. W kinach, teatrach i halach sportowych także obowiązywać będzie limit 30 proc. pojemności obiektu. Zwiększenie limitu będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. W sylwestra ograniczona będzie liczebność klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób..

Od 15 grudnia MZ zapowiedział też wprowadzenie limitów (75 proc. pojemności) osób w transporcie zbiorowym, jednak na dzień przed wprowadzeniem nowych przepisów rząd wycofał się z tego ograniczenia.

Wprowadzony zostanie także obowiązek testów dla współdomowników osób chorych na COVID-19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID.

Nowe obostrzenia dotyczą także edukacji. Od 20.12.2021 do 9.01.2022. MZ wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich. Od czwartku 27 stycznia uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół uczniowie powrócą do 28 lutego.

Luzowanie od 15 lutego.

"Od 15 lutego będziemy stosowali siedmiodniową izolację, czyli zamiast standardu 10-dniowego, który obowiązywał do tej pory izolacja będzie trwała siedem dni" - powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej. Zmiany dotyczą także zasad kwarantanny dla domowników osoby zarażonej. "Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla domowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. […] Kwarantanny, izolacja będą liczona równolegle, czyli jak ktoś zaczyna chorować, również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji" - tłumaczył Niedzielski.

Największą zmianą jest jednak odejście od tzw. kwarantanny z kontaktu, czyli nakładanej po kontakcie z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. "Likwidujemy instytucje tzw. kwarantanny z kontaktu, czyli osoby, które do tej pory miały kwarantannę nakładaną na podstawie wywiadu epidemiologicznego, gdzie były osoby mające kontakt, co oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy, te kwarantanny zostaną zniesione w ogóle" - powiedział minister. Kwarantanna z kontaktu została zniesiona od11 lutego.

Od 1 marca ma być zniesiona większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Utrzymana będzie izolacja i kwarantannę dla domowników, ale w tym skróconym czasie, kwarantanna dla przejazdowa oraz maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

Od 28 marca rząd zniósł obowiązek noszenia maseczek, z wyjątkiem podmiotów leczniczych oraz ma zostać zniesiona kwarantanna dla przyjeżdżających i izolacja domowa. "Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą musieli się izolować w domu, jednak nie będzie tym już zarządzał sanepid" – powiedział Niedzielski.

W maju rząd zniósł stan epidemii w Polsce. Od 16 maja obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Jednak obecnie kolejna fala pandemii przyspiesza, a sytuacja pandemiczna w kraju wygląda coraz gorzej.

Dlatego od 22 lipca MZ dopuszcza szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób od 60. roku do 79. roku życia, a także osób powyżej 12. roku życia z obniżoną odpornością.

Od 16 września rząd wprowadza szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster. Na razie podawana będzie tylko dawka szczepionki w wersji BA.1

Od 3 października wprowadzone będą szczepienia pierwszą dawką przypominającą Pfizer Junior dla dzieci 5-11 lat.