To 37 000 mil kwadratowych - niemal połowa powierzchni kraju.

Miejsca pracy, tańszy prąd i niezależność energetyczna - to lista korzyści, jakie - według rządu - ma przynieść eksploatacja gazu łupkowego. - Był czas, gdy eksportowaliśmy ropę. Teraz ją sprowadzamy. Widzimy, jak niebezpieczny jest świat wokół nas. Bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważne - podkreślał w BBC minister ds. energii Matthew Hanckock. A premier Cameron mówił nawet, że w obliczu kryzysu ukraińskiego Londyn ma "obowiązek" eksploatacji swoich zasobów.

Ocenia się, że zasoby gazu na Wyspach mogą wynosić nawet 60 bilionów metrów sześciennych. Eksperci ostrzegają jednak, że - jak pokazał przykład USA - tylko nieznaczną część Londyn będzie w stanie eksploatować.

Gabinet Davida Camerona od początku wyraża entuzjazm co do łupków, ale decyzja budzi kontrowersje pośród ekologów, ostrzegających przed domniemanym negatywnym efektem, jakie wiercenie ma na środowisko i lokalne społeczności.

Reklama

Również wyborcy prawicowi mają wątpliwości. Konserwatywny elektorat jest przywiązany do idylli angielskich wiosek, którą wiercenie by zakłóciło. Tak się składa, że ogromna część terenów "łupkowych" to mateczniki prawicy. W przeszłości szeregowi posłowie Torysów wyrażali niepokój, że entuzjazm Davida Camerona wobec eksploatacji zasobów będzie ich kosztował mandaty. Zapewne dlatego oprócz przetargu na licencje rząd ogłosił dziś specjalne ograniczenia wiercenia w parkach narodowych.

>>> Czytaj też: Grupa ekspertów z Kijowa i UE zadba o zaopatrzenie Ukrainy w gaz