Hiszpańskie Stowarzyszenie Autorów i Edytorów - SGAE - odpowiednik polskiego SPATiF-u, pomaga dotkniętym chorobami i kryzysem artystom. Na ich podstawowe potrzeby w tym roku organizacja przeznaczy na pomoc 600 tysięcy euro - ponad dwa razy więcej niż w 2011 roku, kiedy to artyści zaczęli odczuwać skutki kryzysu.

Od stycznia z pomocy SGAE korzysta 350 hiszpańskich artystów. Większość z nich to muzycy. Odkąd rząd podniósł dwa lata temu VAT od imprez kulturalnych, organizowanych jest o połowę mniej koncetrów. Produkowanych jest też mniej filmów i sztuk teatralnych.

>>> Czytaj też: Wymierające zawody: oto kraje UE najbardziej podatne na robotyzację pracy

Najbardziej potrzebującym artystom Stowarzyszenie nie tylko robi zakupy, ale też opłaca czynsz. Innym płaci za wodę, światło, okulary, wizyty u lekarza czy badania. Aby dotrzeć do wszystkich, organizacja zatrudniła pracowników pomocy społecznej. Codziennie współpracują z nią też ochotnicy Czerwonego Krzyża. Z myślą o artystach w potrzebie SGAE zawarło umowę ze stowarzyszeniami Romów i imigrantów. Dzięki niej aktorzy bez pracy, za symboliczne kwoty dają im lekcje dykcji i wymowy.

Reklama

>>> Czytaj też: Oto 9 firm, w których każdy chciałby pracować. Zobacz, dlaczego