Trójstronne konsultacje Unia Europejska - Ukraina - Rosja w sprawie gazu odbędą się 20 września w Berlinie - poinformowała rzeczniczka Komisji do spraw energii Marlene Holzner.

Ich celem jest znalezienie rozwiązania sporu gazowego między Rosją a Ukrainą. Podczas spotkania mogą być jednak także omawiane kwestie dotyczące ograniczenia dostaw gazu z Rosji do Polski.

Komisja Europejska potwierdziła, iż została poinformowana przez polskie władze o redukcji dostaw gazu z Rosji. Jak powiedziała Marlene Holzner, Bruksela wciąż jednak nie przesądza, jakie mogą być powody tych problemów.

>>> Czytaj też:  Czeka nas kryzys gazowy? Dostawy mniejsze prawie o połowę

"Mogą być techniczne powody tej sytuacji. W takim wypadku nie ma potrzeby, by poruszać tę kwestię ani w trójstronnych ani dwustronnych rozmowach z Rosją. Jeśli powody są jednak inne, wówczas poruszymy tę kwestię podczas rozmów trójstronnych 20 września w Berlinie" - zapowiedziała rzeczniczka Komisji do spraw energii.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało wczoraj, że dostawy gazu z Rosji do Polski były o 45 procent niższe niż zapotrzebowanie kontraktowe na ten dzień. Spadek ilości przesyłanego gazu, w stosunku do zamówień, odnotowano też w poniedziałek i wtorek.

>>> Czytaj też: Gaz z Rosji nie jest nam potrzebny? Jesteśmy surowcową potęgą (MAPY)