Banach: Słabe odczyty PMI negatywnie wpływają na rynki

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
20 listopada 2014, 10:59
Łukasz Banach, analityk X-Trade Brokers
Łukasz Banach, analityk X-Trade Brokers/Media
Dzisiejsza sesja w Europie przebiega pod dyktando słabych odczytów PMI. Także nocne dane z Chin, które świadczą o spowolnieniu w Państwie środka negatywnie wpływają na rynki i stąd też obserwujemy sporą wyprzedaż na światowych giełdach.

O godzinie 9:30 poznaliśmy bardzo słaby odczyt przemysłowego PMI z niemieckiej gospodarki, który rozpoczął wyprzedaż na europejskim rynku akcji. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym wyniesie 51,5, podczas gdy opublikowany wynik wyniósł jedynie 50,0. Także wskaźnik aktywności w usługach zaskoczył negatywnie i giełdy w Europie znalazły się sporo poniżej wczorajszego zamknięcia.

Pesymizm na rynkach wynika także ze słabej kondycji chińskiej gospodarki, na co wskazuje nocny odczyt PMI dla przemysłu, który znalazł się na poziomie 52,1 co także jest wynikiem gorszym od konsensusu. Niewykluczone, że dzisiejsze publikacje będą ciążyły rynkowi akcji w czasie najbliższych sesji co doprowadzi notowania europejskich indeksów na jeszcze niższe poziomy.

Inwestorzy w Warszawie także pozostają w negatywnych nastrojach co przekłada się na przecenę wszystkich indeksów. WIG20 o godzinie 10:30 notowany był prawie -1,0% poniżej wczorajszego zamknięcia. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie OrangePl, PKN Orlen oraz AssecoPol. Z kolei po przeciwnej stornie rynku znajdują się Pekao, PKOBP oraz JSW.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: X-Trade Brokers
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj