Zmiana szefa w Arvalu Polska to niemałe zaskoczenie w branży wynajmu długoterminowego i zarządzania flotami samochodów służbowych. Od 2005 r., kiedy przyszedł do firmy, Kowalik doprowadził do powiększenia floty zarządzanej przez AP z 5,4 do ponad 16 tys. samochodów. To jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy wynik w kraju. Ale w Arvalu zgodnie mówią, że trudno o lepszego następcę dotychczasowego szefa. Szymański zna bowiem firmę jak własną kieszeń. Od 2011 r. pełnił przecież funkcję dyrektora finansowego i odpowiadał w grupie za region Europy Centralnej oraz kraje śródziemnomorskie. Wcześniej, od 2006 r. jako dyrektor finansowy oraz członek zarządu zajmował się tylko krajowym biznesem AP.
Reklama
– Pełniąc funkcję dyrektora finansowego w tak dużym regionie, większość czasu spędzałem w podróżach, nadzorując i koordynując prace w ośmiu krajach, które mi podlegały. Zarządzanie całością działań, ale w jednym kraju, to ogromna zmiana w moim życiu. Nocleg we własnym domu to luksus, który nie zdarzał mi się ostatnio zbyt często – żartuje Grzegorz Szymański.
Na poważnie zapewnia, że spółka będzie dalej realizowała przyjętą strategię, szukając możliwości rozwoju przez zagospodarowanie nowych rynków oraz oferowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania flotą.
– Dostrzegamy duży potencjał m.in. w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw – oświadczył tuż po nominacji rady nadzorczej spółki.
W najbliższym roku Szymański zamierza skupić się na dalszym rozwijaniu usług, które zwiększają komfort kierowców jeżdżących służbowym autem, usprawniają prace fleet managerów oraz umożliwiają klientom szybszą interakcję z firmą i jej specjalistami. Chodzi o interaktywny serwis zaprojektowany tak, aby rozwijać relacje z menedżerami floty i kierowcami poprzez wykorzystywanie narzędzi online, technologii mobilnych, a także mediów społecznościowych – Facebooka, YouTube’a i LinkedInu. Rozwiązanie iście kosmiczne, które zaprojektowano w celu oszczędności czasu i usprawnienia pracy flotowych menedżerów, którzy będą w bezpośrednim kontakcie z użytkownikami (umawianie wizyt w serwisach, zgłaszanie szkód czy wymiana opon). Szymański zastrzega, że dużo uwagi firma będzie poświęcać polityce CSR, w ramach której oferuje użytkownikom profesjonalne szkolenia z zakresu techniki prowadzenia aut z modułami ekojazdy.
Pracownicy Arvalu dobrze zareagowali na wiadomość, że to właśnie Szymański pokieruje firmą. Ma opinię osoby myślącej bardzo analitycznie i nieunikającej podejmowania trudnych decyzji.
– Cenię go za kreatywność i skuteczność w rozwiązywaniu problemów. Zresztą ta cecha charakteru sprawia, że Grzegorz już od lat cieszy się zaufaniem pracowników firmy i jest postrzegany jako właściwa osoba na właściwym stanowisku – chwali (ale anonimowo) jeden ze współpracowników.
Zastrzega, że jeśli ktoś chce go przekonać do swojego pomysłu, musi najpierw mieć dobrze przemyślaną argumentację. Szymański – niczym dobry szachista – potrafi przewidzieć pięć ruchów do przodu. Ma też w zwyczaju dociekliwie dopytywać o możliwe scenariusze.
Szymański ukończył Wydział Finansów i Bankowości w Szkole Głównej Handlowej. Ma również tytuł executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Illinois. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jest miłośnikiem literatury współczesnej, a wolny czas – o ile go znajdzie – poświęca nauce gry w golfa.