Orbis rozważa emisję obligacji w celu częściowego zrefinansowania kredytu zaciągniętego na przejęcie sieci 46 hoteli w Europie Środkowej od Accor. Prace nad taką emisją mogą rozpocząć się pod koniec I kwartału br., poinformował agencję ISBnews dyrektor finansowy Orbisu Marcin Szewczykowski.

"Zarząd Orbis SA rozważa ewentualną emisję obligacji, które zrefinansowałyby częściowo transakcję z Accorem. Prace przygotowawcze mogłyby się rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br. Zbyt wcześnie jest jednak na więcej szczegółów. Poinformujemy rynek o naszych planach i podjętych decyzjach" - powiedział ISBnews Szewczykowski.

Grupa Orbis poinformowała dziś, że sfinalizowała ze swoim partnerem strategicznym - Accor i podmiotami z jego grupy kapitałowej umowy dotyczące zakupu sieci 46 hoteli w Europie Środkowej oraz zawarła generalną umowę licencyjną. Całkowita cena transakcji wyniosła 142,3 mln euro.

>>> Czytaj też: Orbis przejął od Accoru hotele w 5 krajach Europy Środkowej za 142,3 mln euro

W grudniu ub. roku Orbis (jako kredytobiorca) wraz ze spółką zależną Hekon Hotele Ekonomiczne (jako gwarantem), zawarły z Bankiem Pekao oraz Société Generale umowę kredytu do kwoty 480 mln zł, w szczególności na nabycie portfela hoteli w regionie Środkowej Europy od Accor. Umowa przewiduje, iż kredyt zostanie przeznaczony na: sfinansowanie 80% ceny należnej za udziały w spółkach, nabywane przez Orbis w ramach transakcji oraz na cele korporacyjne Orbis - do kwoty nie wyższej niż 50 mln zł.

Dzięki transakcji Orbis umocnił się na pozycji lidera branży hotelowej w Europie Środkowej i został wyłącznym licencjodawcą wszystkich marek Accoru w 16 krajach regionu. Orbis przejął obecną sieć Accoru, czyli 46 hoteli w sześciu krajach: Bułgarii, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. 38 obiektów prowadzi działalność, natomiast 8 to hotele planowane, z których 3 będą zarządzane, a 5 będzie przedmiotem franczyzy.

Jednocześnie Orbis podpisał z Accorem generalną umowę licencyjną, która daje grupie Orbis do 2035 r. prawo do prowadzenia działalności hotelowej pod markami należącymi do Accor w 16 krajach: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Przez minimum 10 lat prawo to będzie przysługiwało Orbisowi na wyłączność.

Obecnie w grupie Orbis działa ponad 100 hoteli, które są zlokalizowane w 8 krajach Europy Środkowej.