Część nazwisk powtarza się też na liście sankcji Komisji Europejskiej sprzed kilku dni. Dotyczy to między innymi wiceministra obrony Rosji Anatolija Antonowa, czy szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Andrieja Kartopołowa oraz dwóch deputowanych: Walerija Raszkina i Josifa Kobzona.

Na czarnej liście są też członkowie władz samozwańczych republik z Donbasu oraz dowódcy separatystycznych grup zbrojnych, w tym szef batalionu Sparta, Arsenij Pawłow, pseudonim Motorola. W ubiegłym roku groził Polsce, gdy wojsko nie zgodziło się na przelot nad naszym terytorium samolotu z rosyjskim ministrem obrony.

Wśród ukaranych jest też motocyklista Aleksander "Chirurg" Załdostanow, zwany rosyjskim Stephenem Seagalem. Załdostanow wspiera Władimira Putina. W 2013 roku rosyjski prezydent przybył na zlot organizowany przez jego prawosławny gang motocyklowy Nocne Wilki. Załdostanow organizuje patriotyczne koncerty na Krymie i pomoc dla separatystów z Donbasu.

Kanada poinformowała, że nowe sankcje wprowadza w związku z działaniami separatystów na Ukrainie w ubiegłym tygodniu. Mimo porozumienia w Mińsku uzgodniony tam rozejm nie doszedł na razie do skutku. Obie strony konfliktu obarczają się winą za brak zawieszenia broni.

>>> Polecamy: Nowa rzeczywistość na Krymie - uciekające firmy i galopująca inflacja