Agencję Reutera poinformował o tym anonimowo jeden z urzędników. Jak powiedział, "zakończono to na 4 miesiące". Ugoda została zawarta na odbywającym się w Brukseli spotkaniu ministrów finansów państw ze strefy euro.

Wcześniej informowano, że osiągnięto wstępne porozumienie. Według przedstawicieli greckiego rządu i eurogrupy, wypracowano tekst, który może być podstawą porozumienia o przedłużeniu pomocy dla Grecji. Zaznaczono jednak, że na razie nie ma formalnego porozumienia.
Wcześniej, grecki rząd zwrócił się z prośbą o przedłużenie umowy kredytowej na kolejne pół roku, zobowiązując się do zachowania równowagi budżetowej. Grecy nie chcieli jednak wprowadzać kolejnych oszczędności.

Takie warunki zostały odrzucone przez Niemcy. Berlin od początku nie zgadzał się na żadne zmiany w dotychczasowym pakiecie pomocowym. Uważa, że wsparcie finansowe powinno być nadal uzależnione od reform i cięć wydatków. Na łagodniejsze potraktowanie Grecji nie zgadzają się także Hiszpania, Portugalia, oraz Finlandia i Słowacja.

Obecny pakiet pomocowy upływa z końcem miesiąca. Jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, od 1 marca unijna pomoc finansowa zostanie obcięta, co może doprowadzić Grecję do bankructwa.

>>> Polecamy: EBC przygotowuje się na „Grexit”. Strefa euro wytrzyma bez Aten