Praga Północ jest dzielnicą, która mimo swej przebogatej historii, nie cieszyła się wielką popularnością wśród mieszkańców stolicy. Wizerunek dzielnicy na przestrzeni lat jednak znacząco uległ zmianie. Coraz więcej warszawiaków spogląda na Pragę Północ przychylnym okiem, co nie mogło umknąć również inwestorom. Czy zatem już niedługo możemy być świadkami boomu mieszkaniowego na Pradze?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość warszawiaków bała się zapuszczać w praskie rejony po zmroku, nie mówiąc już o zamieszkaniu pośród zniszczonych kamienic i obdrapanych klatek schodowych. Dużo łatwiej było wybrać bezpieczniejszą, ale droższą alternatywę, jaką oferowały inne dzielnice takie jak Mokotów czy Żoliborz. Mit Pragi Północ, jako niebezpiecznej dzielnicy trwał dobre kilkadziesiąt lat i dopiero niedawno został przełamany.

Niewątpliwie duża w tym zasługa władz miasta, które zaczęły aktywniej wspomagać rozwój tego zapomnianego miejsca, które nadal ma wielki potencjał by stać się kultową dzielnicą.

Nowe - stare inwestycje

Prawobrzeżna strona Wisły na przestrzeni lat wzbogaciła się o muzea, modne kluby czy restauracje. Muzeum Warszawskiej Pragi czy mające powstać w 2017 roku Muzeum Polskiej Wódki, to tylko przykłady kierunku, w którym podąża Praga. Kultowym zaś miejscem jest Fabryka Trzciny- klub, w którym odbywają się ważne imprezy kulturalne. Główną grupą docelową, w którą mierzy rewitalizowana Praga Północ są młodzi ludzie, którzy docenią atuty takie jak ciekawa architektura oraz bardzo dobra komunikacja z centrum miasta.

W ślad za inwestycjami kulturalnymi idą także te mieszkaniowe. Na Pradze Północ zaczynają powstawać nowe osiedla, które nie odbiegają standardem od tych w najbardziej prestiżowych dzielnicach Warszawy. Skala inwestycji składa się zarówno z powstawania nowych osiedli mieszkaniowych, jak i renowacji starych kamienic, które do tej pory straszyły mieszkańców. Przykładem jest historyczna kamienica na Brzeskiej 18, która w ciągu najbliższych kilku lat ma ulec gruntownej renowacji.

6-kondygnacyjny, piękny budynek składa się z kamienicy frontowej i trzech oficyn, które zostaną gruntownie odnowione według zaleceń konserwatora, łącznie z wyeksponowaniem oryginalnych, stuletnich zdobień, oraz dostosowane do aktualnych standardów. Zakończenie projektu planowane jest na przełom 2016 i 2017 roku- relacjonuje Kuba Karliński współzałożyciel spółki Magmillon, która sprawuje pieczę nad inwestycją.

Kolejna inwestycja powstanie w miejscu dawnego Portu Praskiego. Kompleks budynków, który zostanie wybudowany po prawobrzeżnej stronie Warszawy ma być swoistym ,,miastem w mieście” i wizytówką samej stolicy.

Na uwagę zasługują też mieszkaniowe plany w zabytkowej fabryce wódek Koneser. Powstaną tam zarówno lofty, które zawierać będą elementy historycznej architektury oraz wybudowane od podstaw soft-lofty.

>>> Czytaj też: Ceny mieszkań spadają. Zobacz najnowszy raport z rynku nieruchomości

Ceny mieszkań ostro w górę

Praga Północ powoli przestaje być dzielnicą tanich mieszkań. Poczynione inwestycje w infrastrukturę spowodowały znaczny wzrost cen nieruchomości w obrębie dzielnicy. Na taki stan rzeczy duży wpływ ma mieć niedługo otwarte metro, które będzie znacznym ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców Pragi. Jeżeli chodzi o ceny mieszkań, Praga Północ stopniowo wyprzedza kolejne warszawskie dzielnice.

Zarówno na przykładzie poszczególnych dzielnic jak i całego rynku mieszkaniowego w Warszawie można zauważyć, że ceny nowych inwestycji, które powstają na Pradze Północ mają tendencję wzrostową.

- Nikogo już nie zaskakują mieszkania na Pradze Północ, których ceny za metr kwadratowy przekraczają osiem, dziewięć, a nawet jedenaście tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że osoby z ograniczonym budżetem nie mają tam czego szukać. Na praskim rynku mieszkaniowym można znaleźć też 2-pokojowe mieszkania poniżej siedmiu tysięcy za metr - ocenia Emil Chrzanowski z Grupy Emmerson.

Praga Północ w ostatnich kilku latach znacząco zyskała w ocenie mieszkańców Warszawy. Trzeba jednak zaznaczyć, że zarówno przed władzami miasta jak i samymi mieszkańcami jest jeszcze sporo pracy, aby nadać temu miejscu kultowy charakter.

>>> Czytaj też: Powstanie Centralna Baza Rachunków. Urzędnicy będą wiedzieć o nas wszystko?

Kamienica na warszawkiej Pradze / Media
Kształtowanie się cen na terenie Białołęki, lata 2010 - 2014 / Media
Kształtowanie się cen na terenie Wilanowa, lata 2010 - 2014 / Agencja Gazeta
Kształtowanie się cen na terenie Warszawy, lata 2010 - 2014 / Media