Senackie komisje: finansów i samorządu apelują do Rady Ministrów, by za każdym razem, gdy podejmuje decyzję o reorganizacji jakiegoś urzędu, pomyślała o zlokalizowaniu go poza stolicą.

Jak mówi senator Kazimierz Kleina z PO, takie rozwiązanie odciąży Warszawę, obniży koszty funkcjonowania administracji i wzmocni potencjał mniejszych ośrodków. Przewodniczący senackiej komisji finansów publicznych zapewnia, że celem proponowanego rozwiązania nie jest przenoszenie na przykład ministerstwa finansów do Suwałk. Autorom apelu chodzi o to, by widzieć możliwość lokalizacji nowych lub reorganizowanych instytucji w mniejszych ośrodkach, gdzie jest duży potencjał intelektualny, administracyjny i gdzie są wolne pomieszczenia biurowe.

"Dzięki temu rozwiązaniu ograniczymy bezrobocie i zapobiegniemy wysysaniu ludzi do większych ośrodków" - dodał senator Kleina.

Dzisiejszy apel do rządu to efekt dyskusji na temat lokalizowania siedzib instytucji centralnych poza Warszawą i instytucji regionalnych poza ośrodkami regionalnymi, która odbyła się w Senacie.

>>> Czytaj też: Warszawę czeka komunikacyjna rewolucja. Co się zmieni po otwarciu II linii metra?