Za ile kupimy dzialkę

Za ile kupimy dzialkę

źródło: Materiały Prasowe

Działki rekreacyjne. Boomu nie ma

W ciągu ostatnich lat zmienił się model spędzania wolnego czasu. Działki letniskowe za miastem, które kiedyś uchodziły za prestiżową formę spędzania upalnych weekendów, zostały zastąpione wyjazdami do spa, modnych kurortów, czy nawet kilkudniowymi wypadami na południe Europy. Według najnowszego sondażu IQS 15% dorosłych Polaków deklaruje, że tegoroczną majówkę spędzi właśnie na własnej działce. Aby określić przybliżone preferencje osób poszukujących działek letniskowych agencja nieruchomości Metrohouse przeprowadziła wśród swoich pośredników ankietę.

>>> Czytaj też: Czarna wizja rynku pracy: Etat tylko dla najlepszych. Reszta z nas będzie wegetować

Niedroga działka z dogodnym dojazdem

Rynek działek letniskowych jest mocno sezonowy. Okienko transakcyjne trwa zaledwie kilka miesięcy w roku, począwszy od wczesnej wiosny aż do końca lata. W pozostałe miesiące ruch w obrocie tego rodzaju nieruchomościami praktycznie zamiera. Wyniki ankiety przeprowadzonej w Metrohouse wskazują, że zainteresowanie działkami letniskowymi jest stosunkowo niewielkie. Aż 46 proc. ankietowanych pośredników z całej Polski przyznaje, że rzadko spotyka się z zapytaniami klientów dotyczącymi możliwości zakupu działki letniskowej. Zaledwie 11 proc. twierdzi, że pytania o takie nieruchomości trafiają się często. Wyniki te jednak wymagają pewnego komentarza – większość obrotu na rynku to transakcje bezpośrednie. Zwykle stronami sprzedającymi są osoby sobie znane – sąsiedzi, znajomi z pracy, a informacja o chęci sprzedaży działki rozchodzi się pocztą pantoflową. O ile w przypadku mieszkań trudniej jest znaleźć nabywcę z bezpośredniego kręgu znajomych czy rodziny, gdy w grę wchodzi stosunkowo niedroga działka zainteresowanie jest dużo większe.

Osoby, które noszą się z zakupem działki za miastem celują głównie w segment najtańszych ofert. 64 proc. ankietowanych doradców Metrohouse twierdzi, że zapytania dotyczą zakresu cen do 50 000 zł. Klienci głównie poszukują działek z gotowym domkiem letniskowym lub przynajmniej domkiem holenderskim, który świetnie sprawdza się na działce. Tak twierdzi 62 proc. pośredników Metrohouse. Stosunkowo niewiele zapytań dotyczy poszukiwań gruntów do samodzielnego zagospodarowania domem letniskowym – tylko 16 proc. pytanych agentów odpowiedziało, że takie zapytania przeważają w ich pracy. 

Przy wyborze działki letniskowej największą uwagę zwracamy na cenę oferty. Tak twierdzi 4 na 5 ankietowanych doradców. W zasadzie ta odpowiedź zdominowała zupełnie inne opcje. Na kolejnych miejscach znalazł się m.in. letniskowy charakter miejscowości, w której zamierzamy nabyć działkę. Większość letnisk znajduje się w kompleksach podobnych działek, w częściach letniskowych i właśnie takie oferty cieszą się większym zainteresowaniem niż te oddalone od skupisk ludzkich. Zwracamy też uwagę na spokojną i bezpieczną okolicę, bliskość do miejsca zamieszkania oraz walory turystyczne okolic. Wśród wymienionych przez doradców Metrohouse odpowiedzi znajdowały się również takie jak bliskość do rzeki/jeziora, możliwość dojazdu trasą szybkiego ruchu, a także możliwość postawienia w przyszłości całorocznego domu. Nie traktujemy zakupu jako inwestycji. Walory inwestycyjne czy prestiż miejsca zakupu wg doradców Metrohouse nie mają większego znaczenia.

Pośrednicy ze Szczecinka, którzy w swojej ofercie mają działki rekreacyjne położone na Pojezierzu Drawskim i Szczecineckim potwierdzają, że klienci najczęściej poszukują działek zlokalizowanych w niedalekiej odległości od jezior i kompleksów leśnych. Często pytają też o działki z bezpośrednim dostępem do jeziora. – Największym zainteresowaniem cieszą się grunty o powierzchni do 2000 m kw., których ceny kształtują się w granicach od 15 do nawet 70 zł za m kw. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z położenia działki. Tutaj znaczenie ma odległość do najbliższego jeziora i punktów atrakcyjnych turystycznie, jak również możliwy dostęp do mediów. Nie mniej ważna dla klientów jest możliwość zagospodarowania działki zgodnie z jej przeznaczeniem. Grunty rolne, często służące rekreacji osiągają niższe ceny niż grunty budowlane, mówi Grzegorz Krajewski, dyrektor oddziału Metrohouse w Bornem Sulinowie.

Gdzie i za ile

Ceny działek letniskowych 2015

Ceny działek letniskowych 2015

źródło: Materiały Prasowe

W serwisie Szybko.pl działki oznaczone jako rekreacyjne stanowią obecnie tylko 2 proc. wszystkich wystawionych do sprzedaży gruntów. Jednak spośród innych rodzajów nieruchomości jest to grupa ofert o największym zróżnicowaniu. – Pojęcie działka letniskowa ma wielorakie konotacje. W tej grupie zdarzają się działki rolne, które z typowym letniskiem nie mają zbyt wiele wspólnego, poprzez ogrodzone działki w większych skupiskach podobnych nieruchomości, siedliska z budynkami gospodarczymi, typowe letniska z sezonowymi domkami typu np. Mikołajki czy Brda, aż po całoroczne rezydencje, które swoim standardem i ceną przewyższają oferty z największych miast Polski, mówi Marta Kosińska z szybko.pl. Bardzo szeroka jest także rozpiętość powierzchni działek określanych jako letniskowe – począwszy od małych trzystumetrowych parceli przypominających nieco rozwiązania dostępne w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, aż po kilkuhektarowe posiadłości zaaranżowane pod pełnienie funkcji rekreacyjnych.

W związku z dużym zróżnicowaniem działek, ich zabudową, stopniem atrakcyjności lokalizacji i różną powierzchnią trudno jest precyzyjnie określić przeciętną cenę m kw. wystawionego do sprzedaży gruntu. Część z działek to typowe grunty rolne, na wyrost nazwane przez oferentów letniskowymi. Największy udział w ofercie rynkowej stanowią działki zlokalizowane w województwie mazowieckim (23 proc. wystawionych do sprzedaży działek letniskowych) i tu ceny są najwyższe osiągając średni poziom 100 zł za m kw. W zależności od rodzaju działki oferty mają ceny od 13 do 420 zł za m kw. Rozpiętość jest więc ogromna. Duża dostępność działek jest w województwie pomorskim, gdzie ceny kształtują się od 10 do nawet 700 zł za m kw. W tym przypadku olbrzymie znaczenie oprócz wyżej wymienionych czynników ma bliskość do morza i znanych nadmorskich kurortów. W sumie jednak średnia cena działek letniskowych jest tu nieco niższa niż na Mazowszu i wynosi 90 zł. Dość duży wybór ofert znajdziemy też na Dolnym Śląsku, gdzie za m kw. działki zapłacimy już od 6 do 150 zł. Natomiast dość wysokie średnie ceny działek widoczne są w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie wynoszą odpowiednio 95 i 80 zł za m kw. – Nie warto jednak przywiązywać szczególnej wagi do średnich cen, bo do jednej kategorii „działki letniskowe” ogłoszeniodawcy wrzucają duże areały gruntów, jak i całoroczne domy w kurortach, mówi Marta Kosińska.

>>> Czytaj też: Jak dojechać na Majówkę i nie utknąć w korku? [PORADNIK I MAPA]

Nie szalejemy na punkcie działek letniskowych

W opinii biorących udział w ankiecie doradców nie można mówić o boomie na działki letniskowe. Mniej zapytań dotyczy m.in. terenu Mazur, gdzie dotychczas popyt na takie grunty był znacznie większy. Zapytania klientów dotyczą z reguły najtańszych ofert. Brak też podaży szczególnie atrakcyjnych i zagospodarowanych działek w pobliżu zbiorników wodnych. Na to wszystko nakładają się wysokie oczekiwania cenowe sprzedających. Działki, które znajdują się w ofercie są nierzadko przeinwestowane, zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego nabywcy, który bardziej poszukuje niedrogiej bazy wypadowej na weekendowe wyjazdy niż komfortowego domu spełniającego funkcje całoroczne. W opinii Krzysztofa Dawcewicza, doradcy Metrohouse z Legionowa rynek takich nieruchomości bywa bardzo przeszacowany. – Ostatnio spotkałem się z sytuacją, kiedy właściciel działki rekreacyjnej po długiej i bezskutecznej sprzedaży zdecydował się radykalnie obniżyć cenę ze 150 do 50 tysięcy zł. Dopiero wtedy zauważyłem zainteresowanie zakupem tej działki. Mimo złożenia kolejnych ofert, klient zrezygnował w końcu ze sprzedaży czekając na powrót lepszej koniunktury. To nic, że działka była w niezbyt ciekawej lokalizacji, a dom w słabym stanie technicznym. Przystępna cena zrobiła swoje. Wypowiedź ta w dużym stopniu koresponduje z wynikami ankiety, które wskazują jak ważne znacznie przy wyborze działki ma cena.